• 14.12.2011
 • CİHAN
Haberi Paylaş

POLATLI ESNAFI 17 MİLYON LİRA KREDİ KULLANDI

Ankara’nın Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, 2011 yılında 2 bin 669 üyesine 17 milyon 896 bin 100 lira kredi kullandırdı

Kooperatifin geçen yıla oranla kullandırdığı kredi miktarında 5 milyon lira artış gözlendi. 2010 yılında esnafa 12 milyon 28 bin 500 lira kredi kullandırılmıştı.

Polatlı’da esnafın kredi taleplerinin yoğunlaştığını belirten Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ertuğrul Kıymaz, esnafın aldığı krediyi ödeme zorluğuna düştüğünü söyledi. Kıymaz, “Geçtiğimiz yıl esnafımıza önemli yükler getirdi. Esnafımızın kredi talepleri yoğunlaştı. Esnaf özellikle son dönemde krediye daha çok ihtiyaç duymaya başladı. Biz de esnafımızın zor gününde yanında oluyor. Ve gerekli desteği veriyoruz.” dedi.

PERAKENDE YASASININ ÇIKARILMASI GEREKİYOR

Türkiye’de 2000 yılında 2 bin 500 market zincirinin bulunduğunu bilgisini veren Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ertuğrul Kıymaz, bu rakamın şu an 12 binlere ulaştığını

belirtti. Kıymaz, Bakkal Mehmet Ağa, Terzi Muhsin Bey ve kunduracıların kaybolduğunu hatırlatarak, kalan esnafın da kaybolmak üzere olduğunu ifade etti.

Kıymaz, şöyle konuştu: “Bir an önce Perakende Yasası’nın çıkarılması gerekiyor. Esnafın bu yüzden verimi düşüyor. Mahalle aralarında marketler, hipermarketler, grosmarketler, AVM’ler aldı başını gidiyor. Haksız rekabet yapılıyor. Polatlı’da neredeyse her sokakta bir market boy gösteriyor. İlçede 126 adet alışveriş merkezi oldu. Marketler akşam olunca kazançlarını vergi mükellefleri oldukları ya Ankara’ya veya İstanbul’a aktarıyorlar. Polatlı’da para sirkülasyonu olmuyor.”

Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ertuğrul Kıymaz, Perakende Yasası'nın küçük esnafa sağlayacağı kolaylıkları ise şöyle anlattı: “Küçük esnafın rahat nefes alabilmesi için büyük AVM’ler şehrin dışına taşınmalı. Yine AVM’ler hafta bir gün kapatılarak, bir gün de olsa alışveriş yoğunluğun küçük esnafta yaşanması gerekli. Perakende Yasası’nın Avrupa normlarına uygun şekilde

olmasını istiyoruz. Bir apartmanın altında iki tane kunduracı olmamalı. Diğer tarafta aynı yerde iki tane berber olmamalı. Yan yana iki tane aynı mesleğe ait işyerinin açılmasına izin verilmemeli. Buna inanıyoruz biz.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 18
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.