• 26.10.2015 14:41:00
Haberi Paylaş

Reel Kesim Güven Endeksi Ekim'de 1,4 Puan Arttı

İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), Ekim ayında bir önceki aya göre 1,4 puan artarak 100,5 seviyesinde gerçekleşti.

İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), Ekim ayında bir önceki aya göre 1,4 puan artarak 100,5 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim miktarı ve mevcut mamul mal stoku miktarı endeksi artış yönünde; son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten Arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 103,2 puan oldu. Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. İhracat ve iç piyasa sipariş miktarlarında ise bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyir zayıfladı.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki ay seviyelerinde devam etti. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıfladığı gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlendiği; iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı gözlendi. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış beklentilerinin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentileri ise güçlendi.

Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 8,4 oldu.

Ankete katılan işyerlerinin yüzde 45,9'u üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 21,5'i talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtti; onu iş gücü yetersizliği ile hammadde-ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar ve diğer faktörler izledi.

Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurtiçi piyasalardaki rekabet gücünde artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki döneme göre zayıflayarak sürdü. Avrupa Birliği içindeki yurtdışı piyasalardaki rekabet gücünde artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki dönem seviyelerinde devam ettiği, Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalarda artış yönlü değerlendirmelerin ise azalış bildirenler lehine döndüğü görüldü.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,7'ye,aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 68,0'a yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 25,3'e geriledi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 6
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.