• 26.12.2011 11:29:00
 • Esra TORLAK
Haberi Paylaş

Rusya'da Düşüş, Irak'ta Yükseliş Var

Ayakkabıcılar Derneği (AYAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Selçuk, ayakkabı sektörünün 2011 yılındaki değişimini haber sitemize anlattı.

Ayakkabı ve ayakkabı aksamı ürünlerinde, 2011 yılının Ocak-kasım döneminde bir önceki yıla göre yüzde 11,4 oranında artışla 417,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, ayakkabı ürün grubunun toplam deri ihracatındaki payı yüzde 31,7 düzeyine ulaştı.


Ayakkabı ihracatımızın en önemli pazarı olan Rusya’ya 2011 yılının Ocak-kasım döneminde yüzde 7,9 düşüşle 91,2 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yapıldı.Rusya’nın ayakkabı ihracatında payı yüzde 21,9 seviyesinde.

 

İkinci büyük pazar Irak’a yapılan ayakkabı ihracatı, 2011 yılı Ocak-kasım döneminde geçen yıla göre yüzde 33,7 artışla 54,2 milyon dolara ulaşırken, Irak’ın ayakkabı ihracatındaki payı ise yüzde 13 seviyesinde yükseliş gösterdi.

 

Suudi Arabistan’a yapılan ayakkabı ihracatı 2011 Ocak-kasım döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,4 artışa 27,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Suudi Arabistan’ın ayakkabı ihracatındaki payı yüzde 6,6 seviyesinde.

 

Ayakkabı ihracatı açısından 4. büyük pazar konumundaki Almanya’ya yapılan ayakkabı ihracatı 2011 Ocak-kasım döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,3 artışa 19,8 milyon dolar olarak kayda alınmıştır. Almanya’nın ayakkabı ihracatındaki payı yüzde 4,7 seviyesinde.

 

AYAD (Ayakkabıcılar Derneği) Başkanı Alpaslan Selçuk sektörle ilgili olarak “2010 yılındaki rakamlarla karşılaştırıldığında 2011 yılı ayakkabı ihracatında genel anlamda bir değişim yaşanmadı.  Ayakkabı üretiminde ve ihracatında ülkemiz potansiyelinin yüzde 15’ini kullanıyor. Uzak doğu’dan ithal edilen ayakkabıların iç pazarımızda var olmasının üretimin kalitesinde sıkıntılara sebep veriyor. Üretimimiz iç piyasada Çin kadar büyük olmasına rağmen, dış piyasada şuan zayıf ilerliyoruz. Dış pazarda rekabette etkin bir rol almamız gerekiyor. İki sene sonra ayakkabıdaki üretim gücümüzü markalarımızla dünyadaki yerimizi alarak göstereceğiz.”dedi.

 

AYAKKABI İHRACATININ EN FAZLA YAPILDIĞI ÜLKELER


Rusya Federasyonu

Irak

Suudi Arabistan

Almanya

Bulgaristan

İngiltere

Fransa

Romanya

Hollanda

İtalya

*İTKİB verilerinden yararlanılmıştır.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 11
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.