• 29.2.2012 16:12:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Rusya’da Kalan Marketlerini Alman Billa’ya Satıyor

Rusya'daki marketçilik sektörüne Ramstore marketleri ile giren ENKA, elinde kalan ve Citystore olarak isim değiştirdiği Ramstoreleri, Alman Billa marketler zincirine satıyor

Billa’nın 17 Citystore market için ENKA’ya 100-120 milyon dolar civarında ödeme yapması bekleniyor.

 

Rusya Federal Tekelle Mücadele Servisi (FAS) Billa'nın, Citystore mağazalarını satın alma kararına yeşil ışık yaktı. FAS Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, "Burada 17 mağazanın satışı söz konusu. Sözleşme Ticaret Kanunu'nun 14 sayılı ve ek ticari mekan alanının satın alınmasını sınırlayan maddesini ihlal etmemekte. Çünkü Citystore mağazalarının bulunduğu bölgelerde Billa'nın payı en fazla yüzde 25". denildi.

 

Sözleşmeyle ilgili detaylar açıklanmazken, Rus basınının iddiasına göre bu sözleşme sonucunda ENKA başka projelere yönelecek. Centuty 21 Zapad isimli kurumun Başkanı Yevgeni Skomorovski, sözleşmenin 100-120 milyon dolar değerinde olduğunu iddia etti.

 

Şirket, 1997'de Rusya piyasasına giren Ramstore mağazalarının 14'ünü, 2008 yılında Fransız Auchan mağazalar zincirine 260 milyon dolara devretmişti. Daha sonra ENKA elinde kalan 15 marketin ismini Citystore olarak değiştirmiş ve sonra 2 yeni Citystore daha açmıştı.

 

Alman REWE Group'a ait Billa'nın ise Rusya'da 70'den fazla mağazası var. 2004'den bu yana Rusya'da faaliyet gösteren Billa’nın daha çok başkent Moskova ve çevre bölgesinde marketleri bulunuyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.