• 21.12.2011 16:00:00
Haberi Paylaş

Rusya'nın Üyeliği Yüz Güldürdü

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’ne üyeliği, Lalelili tekstilciler tarafından memnuniyetle karşılandı

Üyelikle Rusya’nın ticarette bağlayıcı kurallara tabi olacağını belirten Laleli İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, “Bu anlaşma sayesinde geçtiğimiz senelerden üzerimize kalan kötü imajların hepsi son bulmuş olacak. Artık adımız devamlı bavul ticaretiyle anılmayacak. İhracat gücümüz görülecek.” dedi.

18 senelik bekleyişin ardından DTÖ’ye kabul edilen Rusya ile Türkiye arasında ticaret kolaylaşıyor. Eyyüpkoca, Rusya’nın DTÖ’ye üyeliğinin Laleli’de memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Laleli’de ihracatın yüzde 80’inin Rusya ile yapıldığını aktaran Eyyüpkoca, “Şu anda Rusya dünyanın en çekici piyasalarından biri olarak görülüyor. Biz Rusya ile hep sıcak temaslar halindeydik ve yatırımlarımızı evvelden yaptık. Şu an bu yaptığımız yatırımların meyvesini yiyeceğiz.” ifadelerini kullandı. Rusya ile ticarette yeni bir dönemin başladığını vurgulayan Eyyüpkoca, “Bu zaman dilimi mutluluk verici. Laleli tekstilcilerin hayalleri hakikat oluyor diyebiliriz. Çünkü üyelikle birlikte Rusya ticarette şeffaflaşacak ve bağlayıcı kurallara tabi olacak. Böylelikle geçtiğimiz senelerden üzerimize kalan kötü imajların hepsi son bulmuş olacak. Şimdiye kadar kayıtlarda görülmeyen ihracat gücümüzü de herkes görecek.” dedi.

Bugüne kadar Rusya’nın kendi koyduğu kurallarla ihracat yapıldığına da değinen LASİAD Başkanı, şunları kaydetti:

“Bundan böyle Türkiye ile Rusya arasında yapılan ticaret çok daha kolaylaşacak. DTÖ üyeliği ile Rusya'da ticaret serbestleşecek, tarifeler azaltılacak, ithalat ve ihracata dair kısıtlamalar kaldırılacak. DTÖ'nün uluslararası ticarette koyduğu kurallar hakim olacak. Yani önümüzde bulunan bütün engeller kalkacak. İhracatımızın büyük bölümünü Rusya ile yaptığımız için, üyelik bizim için çok önemli. Dünya Ticaret Örgütü’nün Rusya’yı kabul etmesi, Laleli tekstilcilerinin de önünü açtı. Rusya ile olan ticari ilişkilerimiz daha da artacak. Bu da demek oluyor ki Laleli gücüne güç katacak."

Gıyasettin Eyyüpkoca, Rusya ile vize sorununun da ortadan kalktığına işaret ederken, “Bugüne kadar Rusya’nın kendi koyduğu kurallarla ihracat yapılıyordu. Bu da Türkiye’deki birçok sektörde sıkıntı yaratıyordu. İthalat ve ihracat üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması ve DTÖ’nün ortaya koyduğu kuralların hakim olmasıyla uluslararası ticarette bir rahatlama olacak. Rusya’ya olan ihracatımız iki katına çıkacaktır.” öngörülerinde bulundu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.