• 20.12.2011
 • CİHAN
Haberi Paylaş

RUSYA’YA YAPTIĞI OTOMOBİL İHRACATINI ARTIRDI

Otomobil alanındaki yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken Orta Asya ülkelerinden Özbekistan, Rusya’ya yaptığı otomobil ihracatını artırdı

Özbekistan’ın 2011’in Ocak-Kasım ayları arasındaki dönemde Rusya’ya toplam 85 bin 909 adet otomobil ihraç ettiği bildirildi. Bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında fazlalık teşkil ettiği belirtildi. Özbekistan’ın Rusya’ya verdiği araçlar arasında Nexia 50 bin508 adetle ilk sırada yer aldı. İkinci sırda ise 35 bin 401 adetle Matiz bulunuyor.

 

Ekim ayında Amerikan General Motors ortaklı yıllık 225 bin adet binek otomobil motoru üretimi kapasiteli fabrikayı hizmete geçiren Özbekistan, 2010 sonu itibariyle Rusya'ya 74 bin adet otomobil ihraç etmişti.

 

2009'da toplamda 205 adet otomobil üreten Özbekistan 2010’da 217 bin dolayında binek otomobil üretimli gerçekleştirmişti. Özbekistan’ın 2011 sonu itibariyle planlanan otomobil üretiminin ise 230 bin adet dolayında olması bekleniyor.

 

Chevrolet markasıyla Nexia, Matiz, Captiva, Epica ve Tacuma modellerinden araçlar Özbekistan, başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus, Moldova, Afganistan ve Türkmenistan gibi ülkelere de otomobil ihraç ediyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 13
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.