• 30.12.2011 09:40:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Samsun'a Enerji Tarımı Araştırma Merkezi Açılacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, biyoyakıt araştırmaları için Enerji Tarımı Araştırma Merkezi oluşturdu.

Bakan Mehmet Mehdi Eker, Samsun’da oluşturulan merkezi yarın saat 14.00'te açacak. Merkezde; gıda amaçlı kullanılmayan tarımsal atıklar, ağaç kabuğu, yaprak, sap, talaş gibi odunsu ve karbonlu maddeler ile organik kaynaklar ve yosunlardan biyoyakıt elde edilmesi hedefleniyor.

 

Araştırma Enstitüleri bünyesinde şu ana kadar Tohum Gen Bankası, Kuraklık Test Merkezi, Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi, Hayvansal Biyoteknoloji Merkezi, Tavukçuluk Saf Hat Geliştirme Merkezi açan bakanlık, bunlara ilave olarak Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde de Enerji Tarımı Araştırma Merkezi açacak. Bakanlıktan yapılan açıklamada; fosil kaynaklarının günden güne tükenmesi ve enerjiye olan talebin artması, dünyada yenilenebilir kaynaklarından enerji elde edilmesi (biyodizel, biyoetanol, biyogaz ve biyomas) üzerinde araştırmalara yoğunluk kazandırdığına dikkat çekilirken, şöyle denildi:

 

"Ülkemizde de EPDK’nın yaptığı son düzenlemelerle 2013 yılından itibaren benzin ve mazota kademeli olarak her yıl artan oranlarda yurt içinde üretilen biyoyakıt katma zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamda; Bakanlığımızca Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde Enerji Tarımı Araştırma Merkezi kurularak, ülke genelinde yenilenebilir tarımsal kaynaklardan biyoyakıt elde edilmesi için temel ve uygulamalı araştırmalar yürütmekle görevlendirilmiştir. Bu merkezde; gıda amaçlı kullanılmayan ikinci kuşak tarımsal atıklar, ağaç kabuğu, yaprak, sap, talaş gibi odunsu ve karbonlu maddeler ile organik kaynaklar ve alglerden (yosunlardan) biyoyakıt elde edilmesi için üretim teknolojilerinin geliştirilmesi hedeflenmekte. Merkez bünyesinde; biyodizel, biyoyakıt ve biyokütle birimlerini içeren gelişmiş laboratuarları barındırmaktadır. Merkezde biyodizel ve biyoetenol üretimi ve bu ürünlerin standartlara uygunluğunun test edilmesi yanında ulusal ve uluslararası araştırmalar yapılması amaçlanmaktadır."

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 4
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.