• 9.3.2012 11:36:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

"Sanayi Üretimi Büyüme Hedefini Destekliyor"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Baskanı Celal Sönmez, 2012 yılının Ocak ayında sanayi üretiminin, yüzde 3'ün üzerinde olan piyasa beklentisinin altında bir performansla, yıla yüzde 1.5 artışla başladığını söyledi

        Bu düşük performansta iç pazardaki nispi yavaşlamanın, AB kaynaklı dış ticaretteki düşük performansın ve kurdaki dalganın etkili olduğunun altını çizen Sönmez, "Yüksek baz etkisini gözönüne alırsak Ocak ayı sanayi üretim artışını normal karşılamak olası. Ancak yıla hala pozitif de olsa bu kadar düşük bir sanayi üretim artışıyla başlamak, 2012 yılı için öngördüğümüz yüzde 4'lük büyüme hedefini desteklemiyor." diye konuştu.

 

        Ocak ayında yatırım malı ithalatındaki artışın yüzde 6 ile olumlu mesaj verdiğini, ancak sanayi üretiminin bu mesajı desteklemediğini ifade eden Sönmez, "Sanayi üretiminde son 26 ayın en düşük seviyesini gördük. Eneji, gıda, tütün ve metal dışındaki sektörlerde ciddi bir yavaşlama görünüyor. Sermaye malı imalatının yüzde 0.5 gerilemesi, yerli kaynaklı yatırımlar açısından karışık sinyaller veriyor. Ara malı imalatının sadece yüzde 1 artması da üretimdeki zayıf performansa işaret ediyor." dedi.

 

        Mevsim etkilerinden arındırılmış sanayi üretiminin 27 ay aradan sonra ilk kez eksiye düştüğünü de ifade eden Sönmez, "Öyle görünüyor ki ekonomide beklediğimiz iniş, Ocak ayı itibariyle başlamış durumda. İnişin yumuşak mı sert mi olacağını, hükümetin atacağı adımlar ve AB ekonomilerindeki iyileşmenin seviyesi belirleyecek." iddiasında bulundu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 16
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.