• 21.12.2011 12:18:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

“SİSTEMİN ÖNÜNÜ AÇACAK REFORMLAR YAPMAMIZ LAZIM”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomideki 2023 hedefine ulaşmak için Türkiye’nin yeni anayasasından sistemin önünü açacak yapısal reformları yapması gerektiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’ndaki vergi rekortmenleri ödül töreninde yaptığı konuşmada, yüzde 9,6’lık büyüme ile Türkiye ekonomisinin tarihinde ilk defa dünya şampiyonu olduğunu hatırlattı. Bunun da işadamları sayesinde başarıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu büyümede özel sektörün tüketim ve yatırımlarının payı yüzde 11,5, kamu yatırım ve harcamalarının payı ise yüzde 1,2. Bu ikisini topsak 17,2 yapacak ve tarihi bir rekor daha kırmış olacaktık.” dedi.

 

Türkiye’nin ayağına bağ olan en önemli sorunun ithalat ve ihracat arasındaki fark olduğuna dikkat çeken Başkan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Biz yıllardır bunu söylüyoruz; Türkiye özellikle sanayi ara malı ithalatını Türkiye üretimine tercih etmesi lazım, Türkiye’de ürettirmesi lazım. Bizim maalesef şu andaki sanayi ara malı ithalatımız toplam ihracatımızdan fazla. Eğer bunu da becerebilirsek, ki becerebileceğimize inanıyorum, yanı başımızda kavgalar dövüşler olurken Allah’ın izniyle bize hiçbir şey olmaz.”

 

Türkiye’nin 2023’de dünyanın en zengin ilk 10 ekonomisi arasına germek hedefi olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, bunu başarabilmek için ise yeni anayasa başta olmak üzere yapısal reformları yapmak gerektiğini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Bugün fert başına düşen gelirimiz 10 bin dolar, bu 25 bin dolara çıksın istiyoruz. Vatandaşlarımızla, ülkeyle hep beraber zengin olalım istiyoruz. Bunu başarabilmek için Türkiye köklü yapısal reformları devam ettirmesi lazım. Bu olmadan yapılması mümkün değil. Artık bu sistemin çivisi çıkmış durumda. Her taraf yamalı bohçaya döndü.”

 

Türkiye ekonomik büyümede dünya şampiyonu olurken, dünyada iş yapma kolaylığı endeksinde 65’inci sırada yer aldığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, bu zor şartlarda elde edilen başarıdan dolayı işadamlarını tebrik etti. “Peki bu durumu nasıl düzelteceğiz?” diye soran Hisarcıklıoğlu, “Geçtiğimiz seçimlerden önce bütün siyasi partiler yeni bir anayasa için bize söz verdiler. Türkiye yeni anayasasından başlayarak sistemine yeniden inşa etmek durumunda. İnşaatın temeli anayasadır. Yeni bir anayasadan başlayarak sistemin önünü açacak yapısal reformları yapmamız lazım. Bunları yapabilirsek, ben yapabileceğimiz inancındayım, siyasi partiler seçim kanunu başta olmak üzere vergi reformu, mevzuat reformu, perakende yasası olmak üzere hepsinin inşallah çıkacağı inancı içerisindeyiz. Bunu yaparsak Türkiye 2023’te dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girer.” şeklinde konuştu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 5
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.