• 20.9.2012 11:58:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Süper Zenginler ‘Biraz' Fakirleşti

Dünya finans piyasalarında yaşanan çalkantıların ‘süper zengin' olarak bilinen 187 bin kişinin ‘biraz' fakirleşmesine neden olduğu ve geçen yıl bu kesimin elinde bulunan servetin yüzde 1,8 azaldığı ortaya çıktı

Diğer yandan Almanya'daki bireysel nakdi birikimlerin ise tam aksine her geçen gün arttığı ve Alman hanelerinin sahip olduğu brüt birikimlerin önceki yıla göre yüzde 1,3 artarak 4 trilyon 715 milyar euroya yükseldiği belirlendi.

 

Singapur merkezli araştırma kuruluşu Wealth-X'in ‘Dünya Ultra Refah Raporu' adıyla hazırladığı rapora göre, serveti en az 30 milyon Amerikan Doları olan süper zenginlerin sayısı 187 bin 380 kişiye çıkarken, bu kesimin sahip olduğu servetin toplamı, 25,8 trilyon Amerikan Doları'na (19,6 trilyon euro) geriledi. Ancak bu meblağ yine de dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip olan ABD ve Çin'in gayri safi yurt içi hasılalarının toplamını geçiyor.

 

“ALMANLAR HİÇ OLMADIĞI KADAR ZENGİN HALE GELDİ”

 

Buna karşılık Alman sigorta devi Allianz'ın hazırladığı ‘Küresel Refah Raporu' ise Alman halkının şimdiye değin hiç olmadığı kadar zenginleştiğini gözler önüne serdi. Üstelik hazırlanan raporda Alman halkının gayrimenkul ve yasal emeklilik alacakları türünden birikimleri hesaplamalara dahil edilmedi. Fakat öte yandan aynı raporda tüketici fiyatlarında yaşanan artışa bağlı olarak birikimlerin yüzde 2,3 oranında değer kaybettiğine işaret edildi. Bu arada raporda dünya genelindeki bütün hanelerin sahip olduğu bireysel servetin ise 100,3 trilyon euroya ulaştığı belirtildi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.