• 23.12.2011 13:55:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Tacikistan'in En Büyük Ticaret Ortağı Rusya

Rusya, Tacikistan’ın en büyük ticaret ortağı olmayı sürdürüyor. Rusya, bu ülkenin diğer devletler ile ticaret hacmi sıralamasında ilk sırada bulunuyor

Tacikistan İstatistik Kurumu verilerine göre, Rusya ile Tacikistan arasındaki dış ticaret hacmi 950 milyon doları buldu. Bu sıralamada, Rusya’yı 558,5 milyon dolarlık payla Türkiye takip ediyor.

Türkiye başta olmak üzere Rusya, Çin, Afganistan, İsviçre ve Kazakistan Tacikistan en önemli ihracat ortaklığı bulunan devletlerin başında geliyor. Tacikistan’ın 2011 yılının 11 ayında Türkiye’ye 491 milyon dolarlık ürün ihraç ederken, Türkiye’den 67,6 milyon dolarlık mal ithal etti. Tacikistan en çok alüminyum tekstil ürünleri ve kurutulmuş meyve ihraç ediyor.

Türkiye ile Tacikistan arasındaki dış ticaret hacmi sözkonusu dönemde 558,6 milyon dolar seviyesine ulaştı. Bu rakamda geçen yıl ile kıyaslandığında yüzde 51 oranda artış gösterdi.

Tacikistan yurtdışından en çok Rusya’dan mal ithal ediyor. Rusya’yı bu alanda Çin ve Kazakistan takip ediyor.

Ocak-Kasım aylarında Tacikistan 1,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilen, 2,8 milyar dolarlık ithalat yaptı.

 

RUSYA’DAN TACİKİSTAN’A PARA TRANSFERİ

 

2011 yılının üçüncü çeyreğinde Rusya’dan Tacikistan’a havale yoluyla 1 milyar dolar para transferi yapıldığı kaydedildi. Rusya Merkez Bankası’ndna yapılan açıklamada, Temmuz-Ekim aylarında Rusya’dan 12,3 milyar dolar para aktarıldığı belirtildi.

Yılın üçüncü çeyreğinde eski Sovyetler Birliği ülkelerine yapılan para transferinin 7,2 milyar doları bulurken, sözkonusu para transferinde Özbekistan 1,5 milyar dolarlık payla birinci, Tacikistan ise 1 milyar dolarlık payla ikinci ıiraya yerleşti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.