• 24.12.2011 07:52:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Taslacılar Tarım, TMO Gibi Çalışıyor

Taslacılar Tarım Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Taslacı, kendilerinin ve sözleşmeli çiftçilere ektirdikleri 5 bin dönümlük tarladan elde ettikleri 7 bin ton hububatı, yurtiçi ve yurtdışına sattıklarını söyledi.

Türkiye’de tarım sektörünün hızla ilerlemesiyle özel sektör de devlet gibi çiftçilerle sözleşme imzalayarak, alacağı ürünü önceden garanti etmeye çalışıyor. 1955 yıllarında 3 bin dönümlük çiftliklerinde yetiştirdikleri pamuk, buğday, arpa ve mısır gibi ürünleri işleyerek sektöre giren Taslacılar Tarım, kurduğu Pamukkale Tohumculuk'la da bu alanda Türkiye’nin önde gelen firmalardan biri haline geldi.

Yönetim Kurulu Üyesi Taslacı, “13 çeşit sertifikalı buğday, üç çeşit arpa ve yem bitkileri üretiyoruz. Bunları 3 bin dönümlük kendi çiftliğimizden, 2 bin dönüm de sözleşme imzaladığımız çiftçilerden karşılıyoruz.” dedi. Kendisinin ailede üçüncü nesil olduğunu ifade eden Taslacı, yedi yıl kaldığı ABD’de uluslararası pazarlama ve ekonomi dalında master yapmasının ardından ihracata ağırlık verdiklerini anlattı: “Eğitim sonunda İstanbul’da staj yaptım. Son zamanlarda ‘Tastat’ markasıyla bakliyat sektörüne de girdik ve ihracata başladık. Denizli İşadamları Derneği (DİAD) üyeleriyle yurtdışına çıkarak pazar arayışlarında bulunduk. Özellikle Ürdün’de, Denizli nohutundan 'humus' adlı bir yemek yapıldığını öğrendik. Talep üzerine bu ülkeye de ihracata başladık.” Tohum konusunda üretici ve müşterileri İsrail konusunda uyaran Bülent Taslacı, bu ülkeden ithal edilen tohumlarda kısırlık yapıcı özellik olduğuna dair bilgiler geldiğini belirterek, dikkatli olunmasını ve doğal tohum kullanılmasını tavsiye etti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 5
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.