• 6.2.2012 10:10:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Tekstilciler Rusya Pazarını Keşfe Çıktı

Rusya ve Türkiye arasında ekonomi, turizm, enerji, siyasi ve kültürel alanda gelişen ilişkiler ticari ve karşılıklı yatırımlarla her geçen gün güçleniyor

2011’de yeniden toplam ticaret hacminde 30 milyar doları yakalayan iki, ülke beş yıllık süre içinde 100 milyar dolar toplam ticaret hacmi hedefine kilitlenmiş durumda.

 

Rusya’nın 20 milyar dolar değerindeki Mersin Akkuyu nükleer santrali, henüz proje aşamasında olan Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ve diğer dev projelerin devreye girmesinin yanı sıra Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği de Türkiye’den Rusya’ya yönelik ihracatta önemli bir avantaj sağlayacak. Koruma duvarlarını uluslar arası standartlara çekmeye hazırlanan Rusya, gümrüklerde tüm ticaretin resmi hale gelmesi için çalışmalarını hızlandırdı.

 

Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz, Ortadoğu ülkelerinde ayaklanma ve iç çatışmalar Türk şirketlerini Rusya pazarını keşfe zorlarken, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) ve Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) gibi kuruluşlar iş adamlarına destek oluyor.

 

RUSYA’DA YATIRIM YAPMANIN TAM ZAMANI

 

TUSKON ve RUTİD öncülüğünde Moskova’ya çıkarma yapan 20 kadar tekstil şirketi, Rus meslektaşları ile ikili görüşme fırsatı buldu. Türkiye’den iş adamlarını Rusya’ya taşımaya devam ettiklerini kaydeden RUTİD Başkanı Esat Sarı, TUSKON’la birlikte 20 civarında iş adamını Rusya’ya getirdiklerini ve pazar araştırmasında Türk iş adamlarına katkı sağladıklarını söyledi.

 

İş adamlarının Türkiye’de ticaretleri devam ederken, Rusya’da da kalıcı yatırım yapmaları gerektiğini ifade eden Sarı, “Dünyanın en aktif pazarlarından biri olan Rusya, DTÖ üyeliğinin ardından daha da büyüyecek. Şimdi bu piyasanın içinde olmanın tam zamanı. Biz RUTİD olarak her türlü rehberliği yapmaya hazırız. Bize ulaştıktan sonra Rusya pazarında sıkıntı çekmezler. Yalnız değiller. Tüm kriz söylentilerine rağmen perakende sektörü yüzde 20 büyüdü. G-8’de en hızlı büyüyen ülke Rusya. Önümüzü de açık görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

RUSYA’DA DEVLET VE ÖZEL KURULUŞLAR EL ELE

 

Moskova temasları çerçevesinde Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret eden iş adamlarına Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşaviri Atilla Kızılarslan ve Ticaret Müşaviri Hakkı Karabörklü de eşlik etti. İşadamlarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydeden Kızılarslan, “Rusya’da devlet ve özel sektör kuruluşların iyi bir dayanışmasını yaşıyoruz. TUSKON’la uzun zamandır işbirliği yapıyoruz. İş adamlarımızın buraya gelmesi bizleri mutlu ediyor. Bu tür ziyaretler 100 milyar dolar hedefi açısından büyük katkı sağlıyor. Kar kış bir tarafa, biz şu an ticaretin sıcaklığını yaşıyoruz. 2008 küresel krizinde bile rezervlerini koruyabilen bir Rusya var. Ekonomisi büyümeye devam ediyor. DTÖ üyeliği ile birlikte daha da öngörülebilir bir ülke olacak. Bunun için aksatmadan adımları daha hızlı atmak lazım” tavsiyesinde bulundu.

 

TUSKON üyesi İhracatçı ve Sanayici İşadamları Derneği (İhsander) Genel Sekreteri Özer Demircan da yaptığı açıklamada 600’ün üzerinde üyelerinin bulunduğunu, 150 şirketin ise tekstil sektöründe faaliyet gösterdiğini söyledi. TUSKON ve RUTİD aracılığı ile tekstil sektöründen 20 üyeleri ile Moskova’ya geldiklerini ifade eden Demircan, “Bu bizim ön çalışma ziyaretimiz. Daha kalabalık bir grupla 28 Şubat’ta yeniden Rusya’ya geleceğiz. Fuarlara katılıyoruz. Rusya pazarını önemsiyoruz” dedi.

 

RUSYA ÇOK TATLI BİR PAZAR

 

Rusya pazarında incelemede bulunmak için geldiklerini ifade eden WillPower Jeans Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bilikli ise 10-12 yıldır Rusya’ya mal verdiklerini, ancak şimdi Rusya pazarında daha etkili olmak için çalışma planladıklarını söyledi. Azerbaycan, İran, Ortadoğu ülkeleri ve Rusya’nın farklı kentlerine ihracat yaptıkları bilgisini veren Bilikli, “En tatlı Rusya pazarı. TUSKON ve RUTİD’in organizasyonlarını değerlendiriyoruz. Bu şekilde daha hızlı ve güvenli yol alabileceğimizi düşünüyoruz. Rusya’da başlangıç olarak bir iki şube açma hedefimiz var. Avrupa’da yaşanan krize rağmen ülkemizde durum iyi. İnşaallah bozulmaz. Alternatfileri iyi değerlendirmemiz gerekiyor” vurgusu yaptı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 15
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.