• 12.12.2011
 • Tuba KOÇAŞ
Haberi Paylaş

TİM BAŞKANI İHRACAT BÜYÜMEYE OMUZ VERDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2011 üçüncü çeyrekte elde edilen yüzde 8,2 büyümeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi

Büyükekşi, büyümeye ihracatın omuz verdiğini vurguladı.

Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Senenin ilk çeyreğinde yüzde 12, ikinci çeyreğinde yüzde 8,8 büyüyen Türkiye ekonomisi, yüzde 8,2 ile hızlı büyüme trendini üçüncü çeyrekte de devam ettirdi. Ülkenin ortaya koyduğu büyüme rakamları, dünya ekonomisinin içerisinde bulunduğu durum göz önüne alındığında çarpıcı bir başarıyı gözler önüne seriyor.

Türkiye, borçluluk oranı ve mali disiplini ile krizin etkilerinden korunmakla kalmadı, kriz dalgalarıyla boğuşan dünya ekonomisinde güvenilir biri liman olduğunu da kanıtladı. Senenin ilk 9 ayında Türkiye’nin 11,5 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatırımı çekmesi de bunu kanıtlamaktadır.

Türkiye’nin son dönemde ortaya koyduğu ekonomik tabloda ihracatın ağırlığı kendini hissettirdi. İhracat üçüncü çeyrekte yüzde 25,7 arttı ve ihracatın büyümenin en önemli taşıyıcı kolonlarından biri olduğu ortaya çıktı.

Türkiye, Avrupa’nın borç krizini aşmaya çalıştığı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da siyasi karmaşanın devam ettiği bir ortamda, ihracat ile büyümede son derece iyi bir performans ortaya koydu. Krizleri fırsata çevirme konusunda mahirleşen ihracatçılarımız sayesinde, bugün Türkiye, büyüme temposunu ve istihdam üretme kapasitesini sürdürmeye devam ediyor. Bu noktada Merkez Bankası’nın son dönemde aldığı kararların ihracatımıza ve büyümemize ne kadar olumlu yansıdığının da altını çizmek istiyoruz.

Büyüme ile beraber cari açıkta görülen iyileşmeyi de önemle not ediyoruz. Başta Merkez Bankası olmak kaydıyla ekonomi yönetiminin cari açıkla ilgili aldığı önlemler etkisini nihayet göstermeye başladı. Ekim ayı cari işlemleri açığının 4,1 milyar seviyesine gerilemesi, ekonomimizin en riskli alanında da önemli bir iyileşmenin başladığına işaret ediyor. İhracatın öncü verileri dördüncü çeyrekte de beklentilerin üzerinde bir büyüme gerçekleşeceğini ortaya koyuyor.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 1
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.