• 23.12.2011 12:15:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

TKDK‘den Çiftçilere 120 Milyon Lira Hibe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Balıkesir İl Koordinatörlüğü, çiftçilerin iyi ortamda süt üretebilmesi ve tarım faaliyetlerinde daha kaliteli mahsul alabilmesi için 120 milyon lira hibe verilecek

Başvuru ilanına çıkan TKDK, çiftçilerin hazırlayacağı projelerin maliyetlerinin yüzde 65'ini karşılıksız verecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesindeki TKDK, Avrupa Birliği'nden sağlanan hibe kredilerle çiftçilerin yatırımlarını desteklemeye devam ediyor. Kırsal Kalkınma Programı (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA (IPARD)) kapsamında, 19 Aralık 2011 tarihi itibarıyla dördüncü başvuru ilanına çıktıklarını belirten TKDK Balıkesir İl Koordinatörü Mesut Filizciler, "Projeye uygun yatırım tutarlarının yüzde 35-50'sini başvuru sahibi karşılanırken yüzde 50-65'i, kurum tarafından hibe edilecek. Balıkesir koordinatörlüğü olarak en büyük hedefimiz, bu fonlardan mümkün olan en yüksek miktarı ilimizin kullanmasını sağlamaktır. İllere eşit fon bölüşümü yapılmıştır. En iyi ve en çok projeyi getiren il, fonlardan en çok faydalanma imkanına sahip olacaktır. Balıkesir'in IPARD fonundan maksimum düzeyde faydalanması, il koordinatörlüğümüze sunulacak olan iyi, kaliteli ve sayı bakımından çok projenin varlığına bağlıdır." dedi. Amaçlarının, projenin Balıkesir'in her köşesine ulaştırılması olduğuna dikkat çeken Filizciler, bunun için resmî kurumlar ve sivil inisiyatif birimleriyle kurumun faaliyetleri hakkında kamuda bilinirlik ve farkındalık oluşturulmasının önemine değindi.

TKDK İl Koordinatörü Müdürü Filizciler, 2012 yılında destekleme programından süt üreten tarım işletmeleri, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, süt toplama merkezlerinin kurulması, meyve ve sebzelerin depolanması ve paketlenmesi konularında proje hazırlayan çiftçilerin faydalanabileceğini kaydetti. Kurumun, IPARD fonlarında muhtemel kayıpları en aza indirmek için 2012'de tamamlanacak başvuruları değerlendirmeye alacağını aktaran Mesut Filizciler, çağrı ilanı kapsamında hazırlanacak başvuruların yatırım sürelerinin dört ayı geçmeyeceğini, bunun aşanların başvurularının değerlendirmeye alınmayacağını hatırlattı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 17
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.