• 8.1.2012 19:24:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

TMO'nun Fındık Satışına Tepki

Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin, elinde bulunan 2008 mahsulü fındıkları satışa çıkartmasına tepki gösterdi. Akbaşlı, TMO'yu hayal kırıklığı olarak nitelendirdi

Akbaşlı, yaptığı açıklamada, TMO'nun elinde bulundurduğu 2008 ürünü fındıkları 6,50 liradan satışa çırkarttığını belirtti. Fındık üreticilerinin, bu satışa tepki gösterdiğini vurgulayan Akbaşlı, TMO'nun, 2012 yılı yeni fındığın durumunun belirlenmesine 15 gün kala, elindeki fındığı 16 Ocak 2012 tarihinde satacağını açıklamasını manidar bulduklarını aktardı.

“Neden 16 Şubat değil de 16 Ocak?” diye soran Akbaşlı, ”Kaldı ki 16 Şubat 2012 tarihinde yeni mahsul fındığın karanfil sayımı ile gerçekleştirilen tahmini rekoltesinin durumu üç aşağı beş yukarı belli olacaktı. Yangından mal mı kaçırılıyor? Anlamakta zorlanıyoruz.” dedi.

TMO yetkililerinin bugüne kadar, ”Biz elimizdeki fındığı satacak olduğumuzda, serbest piyasa fiyatlarını baz alacağız.” dediklerini ifade eden Akbaşlı, ”Bugün itibarı ile serbest piyasada 7,30 liraya fındık alınıp satılırken, çıkıyor 6,50 liradan satış fiyatı açıklıyor. Yangından mal mı kaçırılıyor? Anlamakta zorlanıyoruz. TMO çiftçi dostu bir kuruluş olmasına rağmen, çiftçinin ne kadar dostu olduğunu, aldığı son karar ile ortaya koymuştur. Halen Türk fındık çiftçisi köylünün elinde 100 bin tonun üzerinde fındık varken, çiftçinin fındığının bitmesini beklememiştir. Nedir bu acelecilik? Yangından mal mı kaçırılıyor? Anlamakta zorlanıyoruz. TMO maalesef çok kötü bir final yapmıştır. Gerek çiftçiyi beklememe, gerekse de tarih ve fiyat açısından kendisine yakışmadığını düşündüğümüz bir karar almıştır. Son üç yıldır uyguladığı politikaların tam tersi bir durum ortaya koymasına bir türlü anlam veremiyoruz. Ne diyelim. Hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

GZO Başkanı Özer Akbaşlı, TMO'nun piyasaya satacağını açıkladığı fındığın 3 yıllık eski fındık olduğunun altını çizdi. Çiftçilere panik içerisinde olmamaları ve bir müddet beklemeleri tavsiyesinde bulunan Akbaşlı, şunları dile getirdi: ”Bu fındıkları alanların, alacakların ne yapacağını merakla beklemekteyiz. Dönüp dolaşılıp gelinileceği yer kürkçü dükkânıdır. TMO'nun satışa çıkarttığı 3 yıllık eski fındıkların, ne sanayicinin ne de çikolatacıların yüzünü güldüreceğine inanmıyoruz. Kaldı ki bu fındıklardan olacak şeyler belli. Fakat işin tuhaf yanı, Türk fındığının imajını bozar, bu fındıklar mutlaka yağ sıkılmalı diyen ihracatçılarımız, şimdi ne diyecekler merakla bekliyoruz. Tek yapacağımız şey 1-1,5 ay beklemek. Ak koyun, kara koyun ortaya çıkar. Nihayetinde bugün itibarı ile satılığa çıkartılan fındık 3 yıllık eski fındıktır. Bu fındıkları insanlar tüketecektir. Bu fındıklar bir gıda maddesidir. Maden değil ki.”

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.