• 30.12.2011 13:57:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

TÜDEF'ten Kartta Tek Limite Tepki

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) önünde kredi kartlarında tek limit uygulamasını protesto etti.

Federasyon adına açıklama yapan Ali Çetin, tek limit uygulamasının bu haliyle hayata geçmesinin tüketicileri perişan edeceğini öne sürdü.

 

Ali Çetin, Banka ve Kredi Kartları Kanunu’nun 9. maddesinde yer alan tek limit uygulamasının yıllardır ihlal edilmesine göz yumulduğunu ileri sürerek, 5 yıl sonra ise yeniden işletilmeye çalışıldığını kaydetti. Merkez Bankası verilerine göre 2006'da negatif kaynaklı kredi kartlarına borcu olan tüketicilerin sayısı 22 bin iken 2011'de rakamın 1,5 milyonun üzerine çıktığını dile getiren Çetin, takibe düşen 2,5 milyonun üzerinde tüketici bulunduğunu aktardı.

 

Bu durumda tüketicilerin kredi kartına sarılmaktan başka bir yolu kalmadığını söyleyen Çetin, “Bu hem bankaların hem de bizatihi hükümetin kendi politikaları sonucudur. Hükümet ve BDDK’tan taleplermiz şunlardır. Her şeyden önce tek limit uygulaması tüketicilerin daha fazla borç batağına batmaktan kurtarılması için en başta uygulanması gereken ve tüketiciler lehine bir durumdur. Ancak bilerek bankalarca ve hükümetçe göz yumulmuş, bir batak haline gelmiştir. Yapılması gereken şey, bir yıllık geçiş süreci tanınmasıdır.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 18
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.