• 30.1.2012 10:48:00
Haberi Paylaş

Türk Bankalarından 20 Milyar Liralık Kâr

Avrupa’nın dev bankaları ardı ardına zarar açıklarken, Türk bankalarının 2011 yılı kârı 20 milyar lirayı geçti

AVRUPA’NIN dev bankaları ardı ardına zarar açıklarken, Türk bankaları 2011 yılında da kâr rekoru kırdı. Merkez Bankası’nın yıl içinde aldığı tüm fren tedbirlerine rağmen, Türk bankacılık sektörünün 2011 yılı toplam kârı 20 milyar lirayı geçti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Türk bankalarının Avrupa bankalarını kıskandıran kârlarını Şubat ayının ilk haftasında açıklayacak.

 

Kârlardaki düşüş sınırlı kaldı

 

2011 yılında bankacılık sektörünün kârında radikal düşüşler olması bekleniyordu. Özellikle bankalar, zorunlu karşılık oranlarının artırılması ve fren tedbirleri nedeniyle kârlarının eriyeceğini tahmin ediyordu. Ancak, korkulan olmadı. Bankaların 2011 yılı kârındaki gerileme yüzde 10’un da altında kaldı. Türk bankaları 2010 yılında 21.9 milyar lira, 2009’da ise 20 milyar 75 milyon lira kâr elde etmişti.

 

BDDK’nın, 2011 yılı rakamlarını açıklamasının ardından bankalar da, tek tek kâr rakamlarını kamuoyuna açıklayacak. Ancak kulislerde, son 7 yıldır kâr şampiyonu olan Ziraat Bankası’nın bu yıl şampiyonluğu bir özel bankaya kaptırdığı konuşuluyor. Ziraat, yılın son çeyreğinde 1.5 milyar liralık kâr ile birçok bankanın gerisinde kalmıştı. Bu nedenle bankanın 2011 yılı için 2 milyar liranın da altında kâr açıklaması bekleniyor.

 

Avrupa’nın devleri dökülüyor

 

Türk bankaların rekor kâr elde ettiği 2011 yılı Avrupa bankalarının rekor zarar ettiği yıl oldu. Almanya’nın önde gelen dev bankalarından Commerzbank A.G. yılın son çeyreğinde 687 milyon Euro’luk, İtalya’nın dev bankalarından Unicredit ise 10.6 milyar Euro’luk zarar açıklamıştı. İngiliz Royal Bank’ın aynı dönem itibariyle kârı da yüzde 63 oranında azalarak 428 milyon dolara gerilemişti. Söz konusu bankaların yıl sonu itibariyle zararlarının daha da artacağı tahmin ediliyor. 

 

Kaynak:patronlardunyasi.com

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 13
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.