• 13.12.2011
 • Tuba KOÇAŞ
Haberi Paylaş

TÜRK EV TEKSTİLİ, 2023 HEDEFİNE İLERLİYOR

Ev Tekstili sektörünün kalbi Bursa'da attı

Tekstil sektörünün 2011 yılında ihracatını 8 milyar dolar ile yüzde 25 artırdığını belirten Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Çin ve Endonezya'nın yıllık ihracat artış oranı yüzde 30. Tekstil olarak biz bu orana yaklaşıyoruz. Cari açığı kapatmak için sadece ithalatı azaltmayı değil, ihracatı artırmayı düşünmeliyiz" dedi.

Türkiye'deki ev tekstili sanayicileri ve işadamlarının temsil edildiği Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TETSİAD) "2023 Vizyonunda Türk Ev Tekstili Sektörünün Yeri ve Geleceği, Fırsatlar-Tehditler" paneli Bursa'da yapıldı. Holiday Inn Hotel Bursa'da gerçekleştirilecek panele, TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Türkiye'nin çeşitli kentlerinden sektör temsilcileri katıldı. Türkün Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Türkün, Özdilek Yönetim

Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek ve Küçükçalık Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yılmaz Küçükçalık'ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, sektörün geleceği ele alındı.

Panelinin ardından düzenlenen programda ise TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, pazarlamanın ve markalaşmanın sektördeki önemine değinerek, "Bugün iş pazarlamaya geldiği zaman konu değişiyor. İnsan faktör işin içine giriyor. Bugün geldiğimiz noktada memleket olarak önce insan demeliyiz. Çünkü artık ucuz iş gücü, ucuz enerji satma günlerimiz

geride kaldı. Gelişmiş ülkelerde 3 dinamiği iyi kullanırsanız bir yerlere gelebilirsiniz. Coco Cola CEO'su bunu söyledi. Devlet, özel sektör ve sivil toplum örgütleri. Bu da gelişmiş ülkelerde bir iş yapıyor. Gelişmiş ülkelerde sivil toplum örgütleri dinleniyor. Bizlere güvenin. Bizler sizler için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"NİYE ÇİN VE ENDONEZYA GİBİ DEĞİLİZ?"

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'nın tekstil sektöründe önemli bir yeri olduğunu kaydetti. Burkay, cari açığın kapatılması için ithalattaki oranın üzerinde durulduğuna dikkat çekerek, "Asya pasifikteki güçlü ekonomilerde yüzde 30'lık bir ihracat artışı var. Cari açığı konuşurken, hep ithalatın derdindeyiz. Tabi ki bunun derdinde olacağız. Birçok sektörde ithal ettiğimiz ürünleri, Türkiye'deki tesislerimizde yapmalıyız. İhracattaki performansımızın

Endonezya, Çin gibi ülkelerin seviyesine yükseltmeliyiz. Tekstilde bunu beceriyoruz. Biz bu sene yüzde 25'lik bir ihracat artışı yakaladık. Türkiye ihracat pazarında önemli bir unsur. 2010 yılında 6,5 milyar dolar ihracat yapmıştık. Bu sene aralık ayı ile birlikte 8 milyar dolar ihracat yapacağız" ifadelerini kullandı.

"AVRUPALI TASARIMCILAR ÇİN'E GİDİYOR"

Avrupa'da yaşanan ekonomik krizi fırsata çevirmek gerektiğini dile getiren Burkay, "Kriz bizim için fırsat. Avrupa'da birçok şirket kapandı. Onların müşterileri bana geldi. Aynı süreç yine olacak. Kesinlikle olacak. Burada üretim gücümüz ve inovasyonumuzu geliştirmeliyiz. Avrupa'daki tasarımcıların çoğu Çin'de yaşamaya başladı. Biz durmayalım. Şirketimize yatırım yapmalıyım. Bize bu alanda ekmek var" şeklinde konuştu.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, 2023 yılında Türkiye'nin hedefine kesinlikle ulaşması gerektiğini söyledi.

BURSALI İŞADAMLARI SEKTÖRÜ KONUŞTU

Özdilek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, Türkiye'nin çok büyük bir başarılar elde ettiğini belirterek, "Türkiye nereden nereye geldi, bunu bilmeliyiz. Yapılan işler büyük işler. Türk işadamları dünyanın dört bir yanında iş yapabiliyorsa Türkiye Cumhuriyetinin yaptığı işlerle mümkün olmakta. Bu işler siyasiler tarafından girişimcinin önünün açılması ile mümkün olmuştur. Girişimcilerde çalışmışlardır. Dünyaya baktığımızda bir gelişmiş ülkeler, gelişmekte olanlar ve geri kalmış ülkeler

görmekteyiz. Gelişmişliğin ise girişimci insanların yaptığı çalışmalarla mümkün olduğunu görmekteyiz. Türkiye'nin ufku çok geniş" diye konuştu.

Özdilek, milli çıkarlar ile şirket çıkarlarının aynı yolda ilerlediğini kaydederek, "İkisini ayrı ayrı değerlendirmek doğru değil. Özdilek'in cirosunun yüzde 12'si devlete kurumlar vergisi, KDV işçi vergisine gidiyor. Bu rakam toplam 52 trilyon milyon. Özdilek'i yok sayarsak, devlet bu paradan yoksun olacak. Bu paraları birileri üretecek. Üretmeden de alıcı ve müşteri bulamayız. Kayıt içinde kalmak şartıyla. İster bu yabancı olsun, yerli sermaye olsun. Kanun koyucunun kurallarına uysun. Şirket iºmiº

ülkeler güçlü olursa, katma değer oluşturur. Bunların hepsi milli çıkarlara faydalı şeylerdir" şeklinde konuştu.

"GENÇLERİMİZ AYRAN GİBİDİR"

Meslek liselerinin önemine değinen Özdilek, "'Biz her şeyi yaparız' demek doğru değil. Bir konuda uzmanlaşmalıyız. Devlet de buna destek olmalı. Gençlere önerim, kesinlikle işlerine sahip çıksınlar. Maaşı ikinci plana bıraksınlar, kendi niteliklerini öğrensinler. Küçük başlasınlar ama doğru bildikleri yoldan ilerlesinler. Türkiye Cumhuriyeti devleti herkes için imkan sağladı. Bizim gençlerimiz ayran gibidir" ifadelerini kullandı.

Tekstilde mikro güçlerin makro dengeleri oluşturduğunu belirten Türkün Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Türkün, "Biz itici gücüz. Ekonomi için sanayiciler çok önemli. Makro ve mikro güçlerin ortak çalışma neticesinde Türkiye, bu noktalar geldi. Başbakanımız her ortamda bizleri işaret ediyor. Sanayiciler, ülkemizi iyi yerlere getirmelidir. Şirketlerimiz, ileriye gitsin ki, devletimiz de iyi yerlere gelebilsin. Bu çok uzun bir süreç" diye konuştu.

EV TEKSTİL SEKTÖRÜ 3 MİLYAR DOLAR BARAJINI AŞACAK

TETSİAD'ın sunumuna göre, sektörde Türkiye'nin 2000 yılı ihracatı 2005'e kadar olan beş yılda yüzde 323 artış gösterdi. 2008'de 3 milyar 110 milyon dolarla 3 milyar barajını aşan Türkiye, ancak 2010 yılında 2007'ninde altına inerek, 2 milyar 705 milyon ile yılı kapattı. Tekstilciler, 2011 yılının artış trendinde olduğunu belirterek, 3 milyar barajının aşılacağını tahmin ediyor. Tekstilciler, 2023 yılında Türk Ev Tekstili ihracatının 8-9 milyar dolara ulaşılabileceğini öngördü.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 7
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.