• 13.3.2018 00:36:00
 • NİYAZİ ŞAHİN
Haberi Paylaş

Türk şirketler Irak'ın yeniden inşasına talip

Erbil'deki iş fuarına katılan Türk firmaları, DEAŞ'la çatışmalar nedeniyle büyük yıkım yaşanan Musul, Anbar ve Salahaddin vilayetlerinin yeniden imarında rol almak istiyor.

Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentindeki iş fuarına katılan Türk firmaları, Irak'ın yeniden imarında öncü rol oynamak istiyor.

Terör örgütü DEAŞ'ın 10 Haziran 2014'te Musul başta olmak üzere Irak topraklarının üçte birini ele geçirmesi ve ardından başlatılan kurtarma operasyonuyla meydana gelen çatışmalar nedeniyle kentlerde büyük yıkım yaşandı.

Erbil merkezli faaliyet gösteren veya Türkiye'den yeni gelen yüzlerce Türk firması, Irak'ta DEAŞ'ın askeri varlığının büyük oranda bertaraf edildiği Musul başta olmak üzere, Salahaddin ve Anbar vilayetlerindeki altyapının inşasına hazırlık yapıyor. Geçen yıllarda terör olayları ve operasyonlar nedeniyle kaybettikleri iş hacmine yeniden ulaşmak isteyen Türk firmaları, 2018'den umutlu.

"Önceki yıllarda yaptığımız cirolara tekrar ulaşmak istiyoruz"

Irak'ta 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren Aksa Jeneratör Sanayi Şirketi Irak Satış Sorumlusu Kayhan Yolac, "Irak'ta terör olaylarının şiddetlenmediği önceki yıllarda yaptığımız cirolara tekrar ulaşmak istiyoruz. Bunun için çok detaylı çalışmalarımız devam ediyor." ifadelerini kullandı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.