• 26.9.2012 18:17:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Türkiye - KKTC'yi AB'den Ayıran Özellik Bütçe Açığ

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye'yi ve KKTC'yi Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden ayıran en büyük avantajının bütçe açıklarının kontrol edilebilmesi olduğunu söyledi

İstanbul’da gerçekleştirilen 3. Ekonomi Zirvesi’nin kapanış töreninde konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 38 yıldır süren ambargoların aşılabilmesinde en büyük desteğin ekonomik ve siyasi gücüyle Türkiye’den geldiğini ifade etti. Atun konuşmasında AB ülkelerindeki borç krizine ve global ekonomideki büyüme sorununa dikkat çekti.

 

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Atun konuşmasında, Türkiye’nin gerek siyasi gerek ekonomik etkisiyle, özellikle ticari alandaki bütün engellerin her geçen gün biraz daha eridiğini söyledi.

 

Ekonomik darboğaz içinde olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne çağrıda bulunan Atun, Kıbrıs’ta ticari sınırların kaldırılmasını ve üretilen bütün mal ve hizmetlerin karşılıklı olarak karşı tarafa tercihli satılabilmesi teklifini yineledi.

 

“Biz bu ortamda oluşacak kârımıza da, zararımıza da razıyız.” diyen Atun, oluşabilecek 4-5 milyar euroluk ekonomik hacimden Güney Kıbrıs ekonomisinin faydalanabileceğini, sıkışan ve daralan ekonomisine rahatlama getireceğini kaydetti.

 

Bakan Atun, İstanbul’daki temasları çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la da görüştü.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 0
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.