• 13.3.2018 00:53:00
 • NİYAZİ ŞAHİN
Haberi Paylaş

Türkiye'de Japon firmalar için büyük fırsat var

Ekonomi Bakanı Zeybekci, dünyanın en iddialı teşvik sistemini uygulamaya koyduklarını belirterek, "Japon firmalarının Türkiye'de yatırım yapması, Avrupa'ya ve dünyanın diğer bölgelerine açılması için bir fırsat. 2018 yılının, iki ülke ilişkilerinde fırsat yılı olacağına inanıyorum" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tokyo temasları kapsamında Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ile görüştü. İki bakan, görüşmenin ardından Türkiye-Japonya Ticaret ve Yatırım Zirvesi 3. toplantısına katıldı.

Zeybekci, Japon mevkidaşı Seko'nun Ertuğrul fırkateyninin battığı yer olarak tarihe geçen Wakayamalı olduğunu söyledi.

Seko'ya, Ertuğrul 1890 filminin çekilmesi için sergilediği çaba ve dostluğu nedeniyle teşekkür eden Zeybekci, dün yıl dönümü olan 2011'deki Japonya depreminde hayatını kaybedenleri de andı. 

Zeybekci, Türkiye'nin, Avrupa'da ekonomisi en hızlı büyüyen, en genç nüfusa sahip, en dinamik ülke olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: 

 "İhracatımız 157 milyar dolara ulaştı. Mart sonu itibarıyla yıllık bazda 160 milyar dolar sınırını aşmış olacağız. 2017'de rekor yatırım hacimlerine ulaşıldı. Bakanlığımızca düzenlenen yatırım belgelerinde, yatırım tutarı bakımından yüzde 81'lik artış sağladık ancak iki ülke olarak istediğimiz ekonomik ilişkiler seviyesine ulaşamadık. 2017 yılı ikili ticaret hacmi 4,7 milyar dolar. Türkiye'nin ihracatı 412 milyon dolar, geri kalanı da Japonya'nın Türkiye'ye ihracatı. Japonya, Türkiye'ye 10 kat fazla ihracat yapıyor. Bundan rahatsız değiliz, sadece Türkiye'nin de ihracatının artması peşindeyiz."

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.