• 23.3.2012 08:58:00
 • Elif TOPTAŞ
Haberi Paylaş

Türkiye Dünyaya Kauçuk İhraç Ediyor

Sayısı 1 milyara yaklaşan kauçuk ağaçları yeryüzünde toplam 4,5 – 5 milyon hektarlık bir alanı kaplıyor. Sıcak ve bol yağışlı bölgelerde yetişen ağaçlar 20-25 metreyi bulan boylarıyla dikkat çekiyor

Kauçuk sektörü yıllar içinde Türkiye’de dünya çapında yatırımların yapılmasıyla, iç ihtiyacı karşılamanın yanı sıra ihracatta da yüksek rakamlara ulaştı. Dünya markalarından Brissa, Goodyear, Pirelli, Petlas ve Fulda gibi markalar Türkiye’de üretim yapıyor.

 

Kauçuk sektörünün ülkemizdeki serüveni 1946’da başlıyor. Ülkemizde fabrikalaşma hareketi İzmit üzerinde yoğunlaşan kauçuk sektörü, daha sonra da İstanbul civarında gelişme gösteriyor. 1980 yılından sonra sektörün üretimi özellikle iç talebi karşılamaya dönük olarak gelişiyor. 1990 yılından sonra ise sektörün ihracatı artış göstermeye başlıyor.

 

Doğal ve kimyasal olmak üzere iki şekilde elde edilen kauçuk, hayatımızın her alanında kullanılıyor. İşte, evde, oyunda, sporda, otomobillerde, trenlerde ve uçaklarda güvenlik ve konfor için vazgeçilmez malzemelerden biri. Sanayide ise kauçuk bant, kayış, hortum, araç lastiği, conta ve binlerce farklı malzemenin imalatında kullanılan kauçuk, günümüzün modern dünyasında olmazsa olmaz bir malzeme olma özelliği taşıyor. En çok kauçuk tüketen sektör ise araç lastiği sektörü.

 

 “KAUÇUK ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ KURULMALI”


Kauçuk Derneği Başkanı Nurhan Kaya ise Avrupa ülkelerinin çevreye zararlı olduğunu öne sürerek kauçuk üretimini azaltmasıyla Türkiye’nin Avrupa pazarına talip olduğunu söylüyor. Sovyetler Birliği’nin 1989’da yıkılmasının ardından Doğu Avrupa ülkelerinin de bu pazara talip olduğunu kaydeden Kaya, bu gelişmenin Türkiye kauçuk sektörünün hızını biraz kestiğini ama engelleyemediğini dile getiriyor. Sektörün yıllık yüzde 8-10 civarında büyüme gösterdiğini söyleyen Nurhan Kaya, Türkiye’nin Avrupa’nın kauçuk merkezi olduğunu belirtti.

 

Kauçuğun ülke gelişimine de katkısı olduğunu ifade eden Nurhan Kaya, sorunlarını ise şöyle sıralıyor: “Vergilerdeki artışlar, işçi maliyetlerinin yüksekliği, enerjideki pahalılık, sektörümüzün en büyük problemleri. Daha önce Petkim tarafından üretilen, özelleştirme sonrası Tüpraş’a geçen ve Tüpraş tarafından üretimi durdurulan sentetik kauçuk ve karbon siyahının da ithal edilmeye başlanmasıyla, hammadde olarak tamamen dışa bağımlı hale geldik ve ülke ekonomisine büyük zarar verildi. Örgütlü ve güçlü bir sivil toplum kuruluşu oluşturamamış olmamız da sektörümüz adına büyük bir sorun. Ayrıca gayri sıhhi müessese olarak tanımlanmak, üretimimizi zorlaştırıyor. Bu nedenle kauçuk organize sanayi bölgelerinin kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Bir diğer önemli sorun ise petrolde kullanılan ÖTV’nin, imalat sanayinin rekabet gücünü zayıflatıyor olması.”

 

Kauçuk sektöründe 20’ye yakın büyük firma yer alıyor. Türkiye’de bulunan diğer kauçuk firmalarını birleştirici, eğitici, bilinçlendirici çalışmalar yapılması gerekiyor.

 

 Türkiye Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda, ABD, Polonya, Romanya, Mısır, Rusya Federasyonu, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Irak, İran, Çin Halk Cumhuriyeti, Yunanistan ve Suudi Arabistan’a kauçuk ihraç ediyor.

 

“2023’de Türkiye ihracatına katkı sağlamak istiyoruz”


2007 yılından bu yana kauçuk sektöründe hizmet veren Güçlü Kauçuk Firması ise kauçukta geri dönüşüm uygulamasıyla dikkat çekiyor.

 

Volkanize olmamış imalat atıklarını kendi arasında sınıflara ayrıldıktan sonra tekrar imalatta kullanılabilir hale getiriliyor. Firma Sahibi Can Güçlü” Yaptığımız bu işlemler neticesinde elde edilen hammadde orta ölçekli imalathaneler için rekabet şansı yaratıp ülke ekonomisine katma değer sağlıyor” dedi.

 

Firma olarak Rusya’ya ihracat yaptıklarını ifade eden Güçlü yurt dışı pazarlarını her geçen yıl büyütmeyi hedefliyor. Öte yandan 2011 yılını firma olarak güzel geçirdiklerini söyleyen Güçlü 2012 yılında ihracat ve pazarlarını arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Ayrıca Türkiye pazarında tanınır firma olduklarını belirten Can Güçlü “ Tüm firmalar gibi kalite devamlılığını sürdürerek pazarda büyümeyi hedefliyoruz. Ayrıca İhracatımızı arttırarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz” dedi.


HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.