• 4.2.2012 16:25:00
 • İHA
Haberi Paylaş

Türkiye'nin 2023 Yılı Hedefleri

Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi için üretimini en az 3 katı oranında arttırması, bunun yanında da yıllık yüzde 7'lik bir büyüme oranına ulaşması gerektiğini vurguladı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi'nde her hafta cumartesi günleri organize edilen 'Cumartesi Sohbetleri' devam ediyor. Etkinlikler kapsamında 'Adana Sanayisinin Dünü Bugünü ve Gelecekteki Vizyonu' konulu bir sunum yapan Sürenkök, Adana'nın geçmişten günümüze kadar olan süreçte kendi değerlerini yitirmediğini belirterek, kentin dün olduğu gibi bugün de oldukça önemli bir coğrafyada yer aldığını hatırlattı.

 

"KARAMSAR BİR TABLO ÇİZİLMESİNİN ADANA'YA KATKISI YOK"

 

Kent ekonomisinin gerildiğini ortaya koyup, 'karamsar bir tablo' çizilmesinin Adana'ya hiçbir şey kazandırmadığı gibi bu tür söylemlerin de gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Sürenkök, "Bardağın boş tarafını olduğu gibi dolu tarafını da görerek adım atmamız lazım. Adana'nın öyle önemli bir toprağı var ki, verimlilikte dünyada üçüncü sırada yer alan bir bölgede yer alıyoruz. Bunun yanında Türkiye'de sanayinin ilk gelişen kentlerinden birinin de Adana olduğunu unutmamalıyız" dedi.

 

"HEDEFLER GERÇEKLEŞİRSE TÜRKİYE DAHA DA GELİŞİR"

 

Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıldönümüne denk gelen; 2023 yılı için ortaya konulan hedeflerle ilgili olarak değerlendirmelerde de bulunan Sürenkök, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak isteyen Türkiye'nin ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, "2 trilyon dolarlık ekonomiyle işsiz oranını yüzde 5'e indirmeyi amaçlayan Türkiye'de 2023'te kişi başına gelir 25 bin dolar olarak hedefleniyor. Eğer bunları gerçekleştirebilirsek Türkiye daha da gelişecek" dedi. Bugün Adana'daki kapasite kullanım oranının yüzde 59, Türkiye'de ise yüzde 76 seviyesinde olduğuna dikkat çeken Sürenkök, kapasite kullanım oranının yüzde 100'e ulaşması halinde ihracatın da 135 milyar dolardan 170 milyar dolara ulaşacağının altını çizdi.

 

"MEVCUT ÜRETİMİMİZİ EN AZ 3 KATI ORANINDA ARTTIRMALIYIZ"

 

Türkiye'nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi için mevcut üretim gücünü en az 3 katı oranında arttırması gerektiğini savunan Sürünkök, bu nedenle de başta teşvik olmak üzere enerji fiyatları ve istihdam üzerindeki yüklerin de buna göre belirlenmesi gerektiğini, aksi takdirde ortaya konulan hedeflerin havada kalacağı uyarısında bulundu. Üretimde olduğu gibi yatırımların da arttırılması gerektiğini kaydeden Sadi Sürenkök, katma değeri yüksek ve ileri teknolojideki ürünlerin üretilmesinin de bir zorunluluk olarak öne çıktığını söyledi.

 

"TÜRKİYE'NİN HER YIL YÜZDE 7 ORANINDA BÜYÜMESİ LAZIM"

 

Türkiye'nin, 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi için her yıl ortalama yüzde 7'lik bir büyüme göstermesi gerektiğini ifade eden Sürenkök, 2012 yılı büyüme rakamlarına iyimser olarak bakıldığında yüzde 4'lük bir büyümenin yeterli olmayacağını belirtti. Sürenkök, istikrarlı bir büyümenin yanında yapısal reformlarıyla birlikte 'Siyasi Partiler Yasası' ve 'Seçim Yasası'nın değiştirilmesi, vergi ve mevzuat reformu, istihdam piyasası, kamu yönetimi, yargı, mesleki eğitim reformu gibi çalışmalarının da bir an önce yapılarak hayata geçirilmesi gerektiğini savundu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 4
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.