• 5.1.2012 11:49:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Türkiye'nin Doğaltaş İhracatında Çin ABD'yi Geçti

Türkiye’nin doğaltaş ihracatında yıllardır ilk sırada yer alan ABD’nin tahtına Çin oturdu. Küresel ekonomik kriz sebebiyle farklı pazarlar arayan Türk doğaltaş sektörü, Çin’de önemli bir başarıya imza attı.

Türkiye, 2011 yılındaki 1 milyar 675 milyon dolarlık doğaltaş ihracatının yüzde 38’ini Çin’e yaptı. Böylece Çin, Türkiye’nin mermer ve doğaltaş ihracatında ilk sıraya çıktı.

 

Doğaltaş sektörü, dünya genelindeki ekonomik durgunluktan sonra yüzde 8’lik büyüme yakalayan Çin’e, son altı yılda yaptığı ihracatını 6 kat arttırdı. Miktarı 112 milyon dolardan 639 milyon dolara çıkaran sektör, 2012'de Çin’de iki fuara katılarak, yıllık ihracatını 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, Türk doğaltaş sektörünün alışılmış ihracat pazarları ABD ve Avrupa’daki ekonomik durgunluk sebebiyle yönünü Çin’e çevirdiğini söyledi. Erdinç, 2008 yılına kadar doğaltaş ihracatında ABD lider ülkeyken son üç yılda yerine Çin'in geçtiğini kaydetti. Çin’in, dünya genelindeki durgunluğa rağmen yüksek büyüme rakamı yakalayan ülkelerden olduğunu vurgulayan Erdinç, birlik olarak 2011 yılında katıldıkları Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’ndaki başarıdan sonra bu defa Tianjin Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na Türkiye Millî Katılım Organizasyonu düzenleme kararı aldıklarını ifade etti. Erdinç, “Çin’in güneydoğusundaki Xiamen şehrinde, dünyanın en büyük doğaltaş fuarlarından birisi düzenleniyor. Türk doğaltaş ihracatçılarını, Çin fırsatlarından yararlanmaya davet ediyoruz. Bugün Çin’de yapılan alışveriş merkezleri, müzeler, stadyumlar, oteller ve yeni kurulan kentler en çevreci, en sağlıklı ve estetik olan Türk doğaltaşlarıyla kaplanıyor. Türk mermerine büyük önem veriyorlar.” dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 13
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.