• 5.1.2018 00:17:00
 • NİYAZİ ŞAHİN
Haberi Paylaş

Türkiye'nin Gazprom'dan ithalatı rekor kırdı

Türkiye, Gazprom'dan 2017'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 17,3'lük artışla 29 milyar metreküp doğalgaz ithal etti. Bu, 2014'teki tarihi seviyeden 1,7 milyar metreküp daha yüksek.

Rus enerji şirketi Gazprom'un, geçen yıl Türkiye'ye 29 milyar metreküp doğalgaz ihraç ederek rekor kırdığı bildirildi.

Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, Türkiye'nin Rus doğalgazına olan talebinin sürekli arttığını belirterek, "Türkiye'ye 2017'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 17,3'lük artışla 29 milyar metreküp doğalgaz ihraç ettik. Bu seviye, Türkiye ile doğalgaz ticaretimizde 2014'teki tarihi seviyeden 1,7 milyar metreküp daha yüksek" dedi.

TürkAkım güzergahında olması planlanan Macaristan'a ihraç edilen doğalgazın 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 21,3 artarak 6,9 milyar metreküpe yükseldiğine dikkati çeken Miller, geçen yıl Bulgaristan'a 3,3 milyar metreküp, Yunanistan’a 2,9 milyar metreküp ve Sırbistan'a 2,1 milyar metreküp doğalgaz ihraç edildiğini söyledi.

TürkAkım projesine ilişkin de bilgi veren Miller, hattın 700 kilometrelik bölümünün inşasının tamamlandığını, böylelikle projenin deniz kısmında yüzde 38'lik ilerleme sağlandığını ifade etti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 10
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.