• 17.2.2012 14:18:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Türkiye-Ukrayna Arasında Enerji İşbirliği

Dün Türkiye ve Ukrayna ortak enerji projelerinin uygulanmasında içinde ikili bir işbirliği mekanizmasını düzenleyen bir protokol imzalandığı Ukrayna Ulusal Projeler Yatırımlar Yönetimi Devlet Ajansı tarafından bildirildi

Proje detayları açıklanmamıştır. Anlaşmanın, Türk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başkanlığındaki Türk heyeti tarafından, BOTAŞ şirketi temsilcisi Fazıl Şenel ve EÜAŞ başkanı Mehmet Biçer’in katılımı ile Ukrayna’da imzalanmıştır.

 

Ukrayna taraftan belge enerji sektöründeki ikili işbirliği, Ukrayna Ulusal Projeler Yatırımlar ve Yönetimi Devlet Ajansı, Ukrayna-Türk İkili Çalışma Grubu Başkanı Vladislav Kaskyv tarafından imzalandı.

 

Kaskyv imza esnasında "Bugün, Ukrayna'nın enerji bağımsızlığını artırmayı öngören üç enerji arzı projesinde ortak uygulama üzerinde pratik çalışmalar yürütüyoruz. Bu girişimler, Ukrayna ulusal projelerin bir parçasıdır." diye yorumladı.

 

Kaskyv, ikili teknik grubun zaten faaliyete başladığını açıkladı. Ukrayna tarafı Derzhinvestproekt, Enerji ve Kömür Sanayi Bakanlığı, Ukrtransgaz, NJSC Naftogaz Ukrayna tarafından temsil edilmektedir.

 

Kaskyv "Işbirliği dinamiğinden hızlı ve somut sonuçlar bekliyoruz." dedi.

 

Taner Yıldız, Ukrayna’nın kömür teknolojileri konusunda deneyimli olduğunu söyledi.

 

Yıldız, Kiev’de Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Yuriy Boyko ile toplantı sonrasında yaptığı açıklamada "Türkiye ise yönetim konusunda ve bu sorunlar üzerinde görüş alışverişinde deneyimli"  dedi.

 

Yıldız, kötü hava koşullarının neden olduğu sorunların çözümü konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyerek Ukrayna’nın kendi depolarından Türkiye'ye doğal gaz verebileceklerini belirtti ve bunun için Ukrayna teşekkür etti.

 

Bakan, iki ülke boru hattındaki gelişmelerin ikili ilişkileri nasıl etkileyeceği ile ilgili bir protokol imzalandığını açıkladı.

 

Yıldız, Ukrayna ile termik santral ihaleleri ve Türkiye'nin doğal gaz depolama kapasitesinin artırılması yolları üzerinde durulduğunu söyledi.

 

Yıldız Türkiye ve Ukrayna’da nükleer santrallerin yönetimi ele alacak ve Türkiye Ukrayna'nın know-how ve deneyimlerinden faydalanacak, dedi.

 

Kaynak: portturkey

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 1
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.