• 31.1.2012 14:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Türkiye ve GCC Karşılıklı İlişkileri Geliştirecek

Cumartesi günü İstanbul’da Türkiye ve Körfez İş Birliği Konseyi (GCC) arasında yapılan Dışişleri Bakanları Arasında Stratejik Diyaloglar isimli toplantıda taraflar karşılıklı ilişkilerin yoğunlaştırılması kararını aldılar

Cumartesi günü yapılan ortak bildiride taraflar bütün sektörlerdeki ilişkilerin güçlendirilip çeşitlendirilmesi yönünde niyet belirttiler. Bildiriye göre bölgedeki ülkeler arasındaki ilişkiler ülkelerin iç işlerine karışmadan, komşuluk ilişkilerine dayalı, tartışmaların barışçıl yollarla çözüldüğü bir şekilde yürüyecek.

 

Davutoğlu, GCC ve Türkiye gibi Arap Birliği’nin de Suriye’ye yönelik gösterdiği çabaları desteklediklerini söyledi.

 

Davutoğlu, Suriye yönetiminin Arap Birliği tarafından sunulan önerilere kulak verip daha fazla kan akmasına engel olma adına gerekli önlemler alarak Suriye halkının istediği refromları gerçekleştirmesini umduklarını belirtti.

 

Filistin meselesine de değinen bakan Türkiye ve GCC’nin şu an Filistin’de yapılmış ulusal mutabakatı desteklediğini belirtti.

 

Davutoğlu ulusal mutabakatın Filistin’deki barış sürecine büyük katkıda bulunacağını söyledi.

 

Türkiye ve GCC, Filistin hükümetinin tanınması, Kudüs’ün bağımsız Filistin devletinin başkenti olması için ellerinden gelen yardımı göstereceklerini belirtti.

 

Kaynak: portturkey.com

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.