• 13.12.2011
Haberi Paylaş

TÜRKMENİSTAN, TÜRK FUARI’NA HAZIRLANIYOR

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta, 3. Türk İhraç Ürünleri Fuarı düzenlenecek. 14-16 Aralık günlerinde düzenlenecek fuara, 70’e yakın Türk şirketi katılacak

Meridyen Uluslararası Fuarcılık tarafından Sergi Köşkü’nde düzenlenecek fuara inşaat teknolojileri, inşaat makineleri , kapı - pencere ve aksesuar, ısıtma - soğutma, iç dizayn, el aletleri, hırdavat, nalburye, inşaat malzemeleri, yalıtım, izolasyon, banyo ve seramik, tesisat, elektrik, aydınlatma, su ve su teknolojileri, çatı, cephe ve duvar kaplamaları, boya ve yapı kimyasalları, mermer ve doğaltaş, mermer makineleri gibi sektörlerde faaliyet gösteren 70’e yakın firma katılacak.

Türkiye’den fuara müsteşar düzeyinde katılım olması bekleniyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen fuar, iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin arttırılmasına önemli katkı sağlaması bekleniyor. Ayrıca, Türk ürünlerinin Türkmenistan’da tanıtımı açısından ayrı bir önem taşıyor.

Türkmenistan’da başta sanayi olmak üzere inşaat, gıda, elektrik aletleri, hırdavat, boya ve yapı malzemeleri sektöründeki Türk malları çok tercih ediliyor.

Söz konusu fuar ile ilgili geçen hafta yaptığı Bakanlar Kurulu’nda konuşan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın ikili ticari temaslar açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Türkmen lider, sözkonusu fuarın Türkmenistan ile Türkiye arasındaki başarılı bir biçimde sürdürülen çok yönlü işbirliğinin pekiştirilmesine büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Türkiye’nin Türkmenistan’a ihracatı 2007 yılından itibaren ortalama her yıl yüzde 50 oranında artıyor. Türk girişimcilerinin bu ülkedeki yatırımlarının toplamı 1.5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Söz konusu ülkeye yapılan ihracatın çok önemli bir kısmı sanayi mallarından oluşuyor.

Türkmenistan’da Türk müteahhitlik firmalarınca üstlenilen proje sayısı 1000’i aşmış durumada. Bu projelerin tutarı ise 27 milyar dolara yakın.

Türkmenistan’da daha önce yapılan iki fuarın açılışını Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan gerçekleştirmişti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.