• 21.12.2011 17:26:00
Haberi Paylaş

“TUSKON’un Afrika Açılımı 100 Yıllık Bir Öngörü”

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Öztürk, Türkiye’nin TUSKON aracılığıyla yaptığı Afrika açılımının 100 yıllık bir öngörü olduğunu belirtti

Öztürk, Mersin Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (Mersin ASİAD), Antakya Ottoman Palace’da düzenlediği programa katılarak Ekonomik Öngörüler isimli bir konferans verdi.

Öztürk burada yaptığı konuşmada Avrupa’nın 2008 krizi ile geri dönüşü olmayan bir sürece girdiğini ifade ederek 2012 yılının da Avrupa için çok zor bir dönem olacağını kaydetti.

2009 yılının ilk çeyreği itibariyle Türkiye ekonomisinde yüzde 15 küçülmeyle eşine az rastlanır bir daralmanın meydana geldiğini ifade eden Öztürk, “Dünyada böyle bir küçülme görülmedi. Türkiye’nin en karlı şirketleri bir gecede binlerce kişiyi işten çıkardı. Bunun sonucunda işsizlik yüzde 16’ya fırladı. Bunlar oynanan oyunun senaryolarıydı. Türkiye böyle bir küçülmeyi hak etmemişti. Ekonominin batacağına kesin gözüyle bakılarak, medya günlerce insanların bilinçaltına özgüvensizlik ve kaos pompaladı” diye konuştu.

Ekonominin beklentilerden ibaret olduğunu, plan ve çalışmaların beklentilere göre oluşturulduğunu söyleyen Öztürk, umulanın aksine Avrupa’yı sarsan ekonomik krizden Türkiye’nin yükselerek çıktığını anlattı.

Türkiye’nin büyümesinin istemeyenlerin ölçeklerini küçülterek hesapları küçük yaptığını vurgulayan Öztürk şöyle devam etti: “Her gelişme döneminde önümüze onlarca sorun çıktı. Algılar köreldi Türkiye kendi içinden dışarı açılamaz hale geldi. Ancak 1990’larda Ankara olmasa da biz bu ülkeyi ayağa kaldırırız diyen bir irade ortaya çıktı ve henüz Türkiye Büyükelçiliklerinin olmadığı yerlere giden bu insanlar okullar açtı, nesil yetiştirdi. On yıl önce Türkiye’nin adını duymayan, nerede olduğunu bilmeyen o yerlerde şimdi Türkiye’den gidenler umutla karşılanıyor.”

Türkiye’nin TUSKON aracılığıyla yaptığı Afrika açılımının yüz yıllık bir öngörü neticesinde gerçekleştirildiğini belirten Öztürk, Afrika’nın genç ve dinamik yapısıyla gelecekte önemli bir konumda olacağını söyledi.

Mersin KOSGEB Hizmet Müdürü Ali Çelik programda kısa bir sunum yaparak ASİAD üyesi işadamlarına girişimcilik ve destek programları hakkında bilgi verdi. “KOSGEB olarak Türkiye’de girişimciliğin sorumlusu olmaya karar verdik” diyen Çelik, 2011 yılı itibariyle ilk aralık ayına kadar 165 milyon TL desteğin KOBİ’lere aktarıldığını kaydetti.

Mersin ASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlhan ise dernek olarak düzenlenen bu tür programlarla birliktelik ve dayanışmanın artırılmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti. 2012 faaliyet planından bahseden İlhan; “Dernek olarak yapacağımız çalışmalarla ilimiz ve ülkemiz adına daha faydalı olmak ve üyelerimizin iş sahalarını genişleterek onlara daha fazla imkanlar sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Mersin’deki çok sayıda daire müdürünün katıldığı programda Psikolog Yasemin Yalçın Aktosun da aile içi iletişim semineri sundu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.