• 3.1.2012 12:25:00
 • İHA
Haberi Paylaş

UİB'in 2011 Yılı İhracatı Yüzde 16 Artırdı

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) 2011 yılında 21 milyar 413 milyon dolarlık ihracata imza atarak, bir önceki yıla göre yüzde 16'lık bir artış gerçekleştirdi.

UİB Koordinatör Başkanı Şenol Şankaya, 2011'de Türkiye ihracatının 134,6 milyar dolar seviyesini yakalayarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Cari açığın ülkenin yumuşak karnı olduğunu ifade eden Şankaya, "Büyüme yüzde 4'lere düşerse ve ithalat kontrol altına alınmazsa yıl sonundaki fotoğrafı düşünmek bile istemiyoruz" dedi.

 

Türkiye ihracatının 2011 yılındaki performansını değerlendiren ve UİB'in gerçekleştirdiği ihracat rakamlarını açıklayan Şankaya, dünya ve Türkiye açısından zor bir yılı geride bıraktıklarını dile getirerek, kriz nedeniyle dünya ekonomisinin hassas dengeler üzerinde yol aldığını kaydetti. 2011 yılında Çin'in ardından Türkiye'nin hızlı büyümede dünya ikincisi olduğunu ve 134,6 milyar dolarlık ihracatla tarihi bir rekor kırıldığını kaydeden Şankaya, UİB'in de 21,4 milyarlık ihracatıyla bu başarıda önemli bir rolü olduğunu söyledi. İhracat artışında özel sektörün ürün geliştirme, yeni pazarlar bulma ve rekabette elde ettiği tecrübeyle önemli bir katkıda bulunduğunu belirten Şankaya, Merkez Bankası başta olmak üzere ekonomi yönetiminin de ihracattaki bu artışta önemli bir paya sahip olduğunu dile getirdi.

 

"2012 KRİTİK BİR YIL OLACAK"

 

Yılsonunda ortaya çıkan rakamların iyi analiz edilmesi gerektiğini kaydeden Şankaya, ihracatta yakaladıkları büyük başarılara rağmen ithalatın çok daha hızlı biçimde artığını ve dış ticaret açığının 100 milyar doların üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini vurguladı. 2012 yılına ilişkin öngörülerini de paylaşan Şankaya, birçok analistin 2012 yılında Türkiye'nin büyüme oranını yaklaşık yüzde 4 olarak öngördüğünü, bunun da bir önceki yıla göre yarı yarıya bir büyümede yavaşlama anlamına geldiğini anımsattı. İthalattaki artışın ve buna bağlı olarak oluşan dış ticaret açığının Türkiye'nin yumuşak karnı haline geldiğini ifade eden Şankaya, "Eğer bu yıl daha büyük bir büyüme oranını yakalayamazsak ve özellikle ithalattaki bu artış oranı kontrol altına alınamazsa, 2012 sonunda ortaya çıkacak fotoğrafı düşünmek bile istemiyoruz. Mutlaka bu süreç kontrol altına alınmalı" dedi.

 

'ÜRETİM ARTIŞI İÇİN STRATEJİK KARARLAR ALINMALI'

 

Türkiye'nin 2023 hedefinin 500 milyar dolarlık ihracat rakamı olduğunu anımsatan Şenol Şankaya, bu hedefe ulaşılabilmesi için Türkiye'yi bir cazibe merkezi haline getirmek gerektiğini, bunun için de artık daha köklü adımlar atılması ve çözümler gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Yeni yılla birlikte hükümetin 6 önemli sektörde 50 milyon TL ve üzerinde yatırım yapacaklara yüzde 90'lara varan oranda vergi indirimi yapmaya hazırlandığına ilişkin açıklamalara dikkat çeken Şankaya, "Hükümet kanadından gelen mesajlar cari açığa ilişkin gelişmelerin son derece ciddiye alındığını gösteriyor. 2012 yılı artık Türkiye'yi teknoloji geliştiren, markalarıyla dünyaya yayılan, inovasyonla büyüyen bir ülke haline getirme açısından kırılma yılı olsun. Türkiye'de yatırımı ve üretimi büyük sıçrama sağlayacak şekilde teşvik etmeliyiz. Kriz nedeniyle ABD ve AB bölgesinden kaçan ciddi bir sermaye var. Körfez sermayesiyle birlikte tedirgin ve yön arayan bu sermayeyi ülkemize çekerek birçok sektörde sıçramalı büyüme aşamasına geçmeliyiz" diye konuştu.

 

"SON DERECE KONTROLLÜ HAREKET ETMELİYİZ"

 

Üretim yapan firmalar için enerjinin önemli bir maliyet olmaya devam ettiğini dile getiren Şankaya, 2011 yılının son aylarında dolar kurunda başlayan hareketlenmeyle maliyetlerin daha da hassaslaştığını, bunun da üreticileri tedirgin ettiğini söyledi. Özellikle dolar kurunun 2 TL'nin üzerine çıkmasının maliyetlerin yanı sıra döviz borçlusu olan firmaları daha da zorlayacağı konusunda uyarıda bulunan Şankaya, 2012'de son derece kontrollü hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

İHRACAT ŞAMPİYONU: OTOMOTİV

 

Şankaya, bağlı birliklerin 2011 yılı ihracat rakamlarını da açıkladı. UİB'e bağlı birliklerden Türkiye'nin ihracat şampiyonu Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), 2011'de 18 milyar 305 milyon 505 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 180'den fazla ülkeye ihracat yapan ve UİB'in toplam ihracatının yüzde 85'ini karşılayan OİB, 2011 başındaki 18 milyar dolarlık hedefini de aşmış oldu. 2011'de ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında artıran OİB, 2006 yılından beri kimseye kaptırmadığı ihracat şampiyonluğunu bu yıl da sürdürdü.

 

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) de, 2011'de yüzde 20 ihracat artışıyla 1 milyar 116 milyon 116 bin dolarlık ihracat rakamına ulaştı. UTİB, UİB'e bağlı birlikler arasında 2011'i en çok ihracat artışıyla kapayan birlik oldu. Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) de, 2011'i 2010'a göre yüzde 5 ihracat artışıyla 520 milyon 853 bin dolarla kapadı.

 

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) de, 2011'de 186 milyon 606 bin dolarla bir önceki yıla göre yüzde 4 ihracat artış sağladı.

 

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) de, 2011 ihracatını bir önceki yıla oranla yüzde 5 oranında geliştirerek 106 milyon 931 bin dolar seviyelerine yükseltti.

UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve "diğer" başlığı altında listelenedltına alınamazsa, 2012 sonunda ortaya çıkacak foton sektörlerin 2011'deki toplam ihracatı da 2010'a göre yüzde 9 oranında yükselerek 1 milyar 177 milyon 931 bin dolar oldu.

 

UİB'den yapılan ihracatta ülke grubunda 3 milyar 279 milyon 439 bin dolar ve yüzde 15,31'lik payla Almanya ilk sırada yer alırken, Almanya'yı 2 milyar 547 milyon 396 bin dolarla Fransa ve 2 milyar 276 milyon 981 bin dolarla da İtalya izledi. Yapılan ihracatın yüzde 72,27'si yani 15 milyar 475 milyon 877 bin doları AB ülkelerine yapıldı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.