• 23.12.2011 06:57:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Ukrayna İle Vizeler Kalktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile vize muafiyeti anlaşması imzalandığını açıkladı. Böylece karşılıklı vizelerin kaldırıldığı ülkeler arasına Ukrayna’da girdi

Yanukoviç ile birlikte Başbakanlık Merkez Bina’da basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, “Karadeniz’in karşı yakasındaki dostumuz Ukrayna’nın Devlet Başkanı Yanukoviç ile bir araya gelmenin memnuniyetini dile getiriyorum. Bu ziyaret ukrayna ile diplomatik ilişkilerin tesisinin 20. Yıl döneminde gerçekleşmesi ayrı önem arz etmektedir.” dedi.

 

Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratajek Konseyinin ilk toplantısını heyetlerle gerçekleştirdiklerini aktaran Erdoğan, “En üst düzeyde birlikte yön vereceğimiz mekanizma sayesinde iş birliğimizi etkin ve süratli geliştirmeyi ilişkilerimizi yeni projelerle taçlandırmayı düşünüyoruz. Bugünkü başlangıçın çok çok önemli adım olduğuna inanıyorum. İlişkilerimeze yön veren siyasi diyaloğun sürmesi önemli. Ulaştırma, enerji, savunma sanayi gibi alanlarda işbirliğini geliştirmeye karar verdik. Bölgemizde refah ve istikrar kuşağı oluşturmak öncelikli hedefimiz. Bunun için kişi mal ve hizmetlerin serbest dolaşımına ilişkin çabaları yoğunlaştırma kararı aldık.” şeklinde konuştu.

 

TİCARETTE HEDEF 40 MİLYAR DOLAR

 

“Vize muafiyeti anlaşması imzalandı hayırlı olsun.” diyen Başbakan Erdoğan, Ukrayna ile ikili ilişkilerii ticari ilişkileri güçlendirmeye yönelik bu adımların ilerde hız kazanacağını aktardı. Serbest ticaret anlaşması konusunda da mutabıkatan sağlandığını söyleyen Erdoğan, iki ülke için çok çok önemli olan bu adımla iki ülke arasındaki ticaret hacmini 40 milyar dolara ulaştırmayı amaçlıadıklarını kaydetti.

 

Kırım Tatarları'nın durumunu da ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, bu bağlamda Tatar toplumunun ekonomik kültürel sorunlarının çözümü için neler yapılacağının masaya yatırıldığı bilgisini verdi.

 

YANUKOVİÇ: VİZELERİN KALDIRILMASI ÖNEMLİ

 

Başbakan Erdoğan’ın ardından konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, “Bugün ilk olarak yaptığımız Yüksek Düzeyli Konseyi toplantısı başarılı şekilde gerçekleşti. Üzerinde durduğumuz konular arasında siyasi işbirliği, ticari kültürel, ulaşım ve insanlar arasındaki işbirliğidir.” ifadelerini kullandı. Enerji ve ulaşım alanında önceliklerin belirlendiğini aktaran Yanukoviç, vizelerin kaldırılmasına yönelik anlaşmalar imzalandığını dile getirdi. 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.