• 18.4.2012 10:23:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Ukraynalı Gurbetçi Yabancı Yatırımını Yakaladı

Ukraynalı gurbetçilerin geçen sene ülkelerine kazandırdıkları, dövizin doğrudan gelen yabancı yatırım hacmine yaklaştığı kaydedildi

Uzmanlara göre bu durum dünya genelindeki mali kriz ve bozulan yurtiçi yatırım iklimi nedeniyle ülkedeki yabancı yatırımcı sayısının azaltmasından kaynaklanıyor.

 

Ukrayna Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, 2011’de Ukraynalı gurbetçilerin yurtdışından memleketlerindeki bankalara gönderdiği para yüzde 19,7 oranında artış göstererek 7 milyar 20 milyon dolara ulaştı. Gurbetçilerin gönderdiği rakam Ukrayna’ya doğrudan yatırım yapan yabancı yatırımcıların toplamına yani yaklaşık 7 milyar 200 milyon dolar seviyesine yaklaştı.

Ukraynalı gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı ülkeler arasında: Rusya, ABD, Almanya, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve İtalya geliyor.

 

Öte yandan Ukraynalı gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerden gelen para transferlerinde artış görülürken, İngiltere’den gelen para akışında düşüş gözlemlendi.

 

Bununla birlikte ülkeye resmi ve gayri resmi para akışının yüzde 30 Ukraynalı gurbetçilerin en çok bulunduğu Rusya’dan gerçekleşiyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 8
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.