• 20.4.2012 10:30:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

“Üretimi 2014’te 400 Binlere Çıkaracağız”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 320 binlerde olan üretim kapasitelerini 2014 yılında 400 binlere çıkaracaklarını, bunun yüzde 70-75’ini yurt dışına satacaklarını söyledi

        Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde kurulu bulunan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yaptığı açıklamada, Otosan’ın 2014 yılı projeksiyonuna bakıldığı zaman şimdiki 320 binlik kapasitesinin o tarih geldiğinde 400 bini aşmış olacağını kaydetti. Yenigün, “Ama üretim sayılarımız olarak şu anda biz 400 bin diye plan yapıyoruz.” dedi.

 

        Avrupa’daki kriz nedeniyle ürettikleri aracı ihraç etmede sıkıntı yaşamadıklarını belirten Yenigün, “Geçen yıl 212 bin araç ihraç ettik, bu yıl ise 211 bin araç ihraç edeceğiz. Avrupa’daki krize olayın negatif tarafından baktığımız zaman bir sürü olumsuz şey oluyor. Ancak bir taraftan da bir sürü olumlu şey de oluşuyor. Ford Otosan’ın ürettiği ürünlerin kalitesi ve piyasada fiyat olarak emsallerine göre fark oluşturması nedeniyle bizim ihracat işimiz şu anda etkilenmiş durumda değil. Gayet iyi gidiyor. Ürettiğimizin üçte ikisini de ihraç ediyoruz.” diye konuştu.

 

        Piyasaları da değerlendiren Ford Otosan Genel Müdürü Yenigün, bu konuda şunları kaydetti: "Piyasaya iki bakışta da bakabilirsiniz. Biz piyasaya iyimser bakışla bakıyoruz. Kötümser bakış şöyle söylüyor: 2011 ile 2012’nin ilk çeyreklerini kıyasladığımız zaman 2012’de bir miktar gerileme var. Bu bence yanlış bir görüş. 2011’in ilk çeyreği çok kuvvetli bir ilk çeyrekti. Türkiye’de beklentilerin çok üzerinde satış yapılmıştı. Geçen yıl, üçüncü çeyrekteki ÖTV zammına rağmen 907 bin araç satıldı. 2012’ye baktığımız zaman bence işler iyi gidiyor. İlk 2 ayda bir miktar duraklama vardı. Özellikle geçen sene yapılan ÖTV zammının müşteriye yansıtıldığı birinci aydan itibaren orta ticari segmentten bir miktar kayış oldu. Bununla da bağlantılandırılabiliriz. Ancak mart ayında çok şükür piyasa toparlandı. Esasında kendine güven geldi. Çünkü bir miktar İran bir miktar Suriye problemleri var. Avrupa borç içinde kıvranıyor diyelim. İki tane ülkenin İspanya ve İtalya’nın finansal sonuçları önemli. ABD'de seçim konuları var. Bu dönemde bunların Türkiye'ye bir miktar yansıması oldu. Ama aynı 2008 krizinde olduğu gibi çok etkilenmedik. Bu gayet güzel. Mart ayıyla birlikte bu artık kendini normale döndürme sinyalleri vermeye başladı. Nisan'da iyi gidiyor. Nisan'ın ilk iki haftası sonuçları gayet güzel. Bu şekilde 2012 yılını da 2011’deki o normal dışı başarı olmasa bile beklentilerin üzerinde gerçekleşeceğine inanıyorum. Göstergeler de zaten o yönde.”

 

        1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

 

        Yenigün, açıkladıkları bir milyar dolarlık yatırıma değinerek, “Bu rakam otomotiv endüstrisi için çarpıcı rakam. Türkiye’de yapılan yatırımlara baktığınızda bu rakamlar telaffuz edilmiyor. Ancak biz 2011 yılı başı itibariyle bunu anons etmiştik. 2014 yılına kadar sürecek bir yatırım. Bu bir milyar doların üçte ikisi şu anda var olan ürünlerimizin yenilenmesi için kullanılacak. Bunun 1/3’ü kadar da yeni üreteceğimiz hafif ticari araç segmentinde piyasaya süreceğimiz yeni araç için harcanacak olan kalıcı yatırımlar. Ürün yatırımları değil, bina vs.” bilgisini verdi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 19
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.