• 5.4.2012 11:21:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Yapı Denetim İnşaat Demirinde ‘S 420’ Şartı Arıyor

Yapıların iskeletini oluşturan demir, inşaatların olmazsa olmaz malzemesi

Sektörde kullanılan demirlerin hangi kalitede olacağı konusunda ise farklı tercihler sözkonusu. Yapı denetim firmaları, S 420 kalitesinde demir isterken, bazı müteahhitlerin B 420 kalitesinde demir kullandığı belirtildi. B 420 ürününün daha çok baraj inşaatlarında kullanıldığını belirten sektör temsilcilerinden ERS Group Yönetim Kurulu Başkanı Soner Eryılmaz, kafa karışıklığının önlenebilmesi için müteahhitlerin denetim firmalarının istediği S 420 ürününü tercih etmesi gerektiğini kaydetti.

 

        Baharın gelmesiyle birlikte inşaat sektörü de hareketlenmeye başladı. Projelendirme çalışmalarını önceden tamamlayan müteahhitler ve inşaat işçileri, yapıların inşası için araziye çıktı. Depremler ve doğal afetler; sektör çalışanlarını, inşaatta kullanacakları ürünün miktarı ve kalitesinin nasıl olacağı konusunda bir kez daha düşündürüyor. Yapının ayakta durmasının yegane parçası olan demir, betonda kullanılacak çimento ve kum kadar önemli. Sezon öncesi ERS Group Yönetim Kurulu Başkanı Soner Eryılmaz, inşaatta standartlara uygun demir kullanılması konusunda müteahhitleri uyardı. Müteahhit ve inşaat sahibinin, malzeme isterken analizli yerine S 420 kalitesinde demir tercih etmesi gerektiğini belirten Eryılmaz, yapı denetim şirketlerinin bu kalitede ürün şartı koyduğunu ifade etti.

 

        Bu konuda biraz kafa karışıklığı bulunduğunu ifade eden Eryılmaz, özellikle bu sene çok fazla kargaşa olacağını öne sürdü. Yurt dışında ağırlıklı olarak mukavemeti daha güçlü olan B 420 ürününün tercih edildiğini kaydeden Eryılmaz, “Ülkemizde ise B 420 genellikle baraj inşa eden firmalar tarafından kullanılıyor. Demir çelik fabrikaları da daha çok bunu üretmeyi tercih ediyor. Ancak Türkiye’de yapı denetim firmaları inşaatlarda S 420’yi şart koşuyor. Kargaşanın önlenebilmesi için müteahhitler sipariş verirken S 420 ürününü özellikle talep etsinler.” dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 8
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.