• 27.12.2011 14:25:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Yatırımcıların Risk Algıları Endeksle Ölçülecek

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), Özyeğin Üniversitesi ile Yatırımcı Risk İştahı Endeksi oluşturacak. Aylık yayınlanacak endeksle; Türkiye sermaye piyasasında riskler belirlenirken, yatırımcıların konuya dair algılamaları ölçülecek.

MKK ve Özyeğin Üniversitesi, sermaye piyasası adına önemli bir ortaklığa imza attı. MKK Genel Müdürü Yakup Ergincan ve Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin'in katıldığı imza töreninde anlaşmanın ilk etapta 3 sene olacağı bildirildi.

 

Ortaklık ile MKK'nın elinde bulunan yatırımcı datalarından Türkiye sermaye piyasasında risk oranı saptanacak. Yatırımcıların konuya dair algılamaları ölçülerek Yatırımcı Risk İştahı Endeksi oluşturulacak. Endeks; hissedarlar, öğretim görevlileri ve karar alıcı kurumların daha sıhhatli incelemeler yapmasına imkan tanıyacak. Aylık olarak yayınlanacak endeksin benzerleri dünyanın önde gelen şehirlerinde yatırımcılar tarafından kullanılıyor. Bu anlamda Michigan Üniversitesi'nin yayınladığı Tüketici Güven Endeksi öne çıkıyor.

 

Eylül 2011'de temelleri atılan proje, 6 aylık dilimlerde kademe kademe devreye alınacak. Proje dahilinde endeksler geliştirilecek, web ortamından yayınlanacak ve tüm faaliyetler dergilerde ilmi makale olarak yer alacak.

 

Yatırımcıyı daha iyi anlama adına MKK ile yapılan güç birliğinden duydukları memnuniyeti dile getiren Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, "Bu ortaklık, gözünü dünyanın önemli finans şehirlerinden biri olmaya diken Türkiye için gayet yararlıdır." dedi. Yatırımcı Risk İştahı Endeksi'nin iki kurumun vizyoner yanını ortaya koyduğunu vurgulayan Özyeğin, şunları kaydetti:

 

"Türkiye; şu an dünyanın 16'ncı, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi. Öte yandan İstanbul, finans merkezi olma yolunda da önemli aşamalar alıyor. Biz de Fiba Holding olarak Avrupa'da 5 ülkede bankalarımızla faaliyet yürütüyoruz. Bakın yabancılar, Türkiye'de banka aldıkları zaman başarı elde ediyor. Bununla birlikte yabancı bankalar yabancı yönetici ile başladıktan 3-4 sene sonra Türk yöneticiye dönüyor. Yani, İstanbul Finans Merkezi için insan kaynağı burada."

 

Özyeğin, kamu ve özel sektörün yek vücüt olması halinde bütün hedeflerin tek tek yakalanabileceğinin de altını çizdi.

 

 

"EKONOMİK BUNALIMLARI ÖNCEDEN TAHMİN EDECEK ENDEKS"

 

MKK Başkanı Yakup Ergincan ise "Kurum olarak şu an 20 milyon oyuncuyu denetliyoruz. Kaydi olarak izlemeye aldığımız meblağ 500 milyon lira." dedi. Söz konusu rakamın artacağını belirten Ergincan, burada sermaye piyasası oyuncularının önemli rol oynayacağını vurguladı.

 

Özyeğin Üniversitesi'nin tersine beyin göçüne ön ayak olduğunu anlatan Ergincan, "Bakın, o kadro MKK'nın yanında pek çok kurumlara finsman hizmeti veriyor. Türkiye'ye adeta boyut atlatıyor. Gelinen aşamada biz, anlaşmanın adını 3 sene olarak belirledik; ama güç birliğinin ardının geleceğine kanaat getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

 

MKK'nın yakında yeni endeksler ortaya koyacağını aktaran Ergincan, "Bu endekslerden biri Türkiye'ye özgü ekonomik bunalımları önceden tahmin edebilecek." ifadesini kullandı. Ergincan, bu endeksle ilgili faaliyetlerinin 2012 son çeyrekte başlayacağını bildirdi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 7
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.