• 12.1.2012 10:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

"Yeni Anayasa Ortak Hedefe Koşabilmeli"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni anayasanın 74 milyonla ortak hedefe koşabilecek bir anayasa olması gerektiğini söyledi

Doğu Marmara Bölgesi'ndeki başarılı sanayi kuruluşlarını ödüllendirmek amacıyla Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odaları ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) işbirliği ile düzenlenen '2011 Yılı Sanayi Kuruluşları Çizgiüstü Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu Sakarya'nın Sapanca İlçesi'ndeki Güral Otel'de gerçekleştirildi.

 

Programda ekonomik gelişmeler ve yeni anayasa çalışmaları konusunda değerlendirmelerde bulunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, geçen yılın ilk 9 ayı itibariyle dünyada en hızlı büyüyen ekonomiler içerisinde dünya şampiyonu olduklarını kaydetti. Hisarcıklıoğlu; "Allah'a çok şükür bir tarihi başarı yazdık. Bu yılın ilk 9 ayı itibariyle tarihimizde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bu müthiş bir başarı hikayesi. İlk defa yapıyoruz bunu. Yüzde 9,6 ile dünya birincisi olduk, Çin'i geçtik. Peki, bu başarı hikayesinin arkasında kim var? Bu 9,6'lık büyüme nereden kaynaklanıyor? Özel kesimin tüketim ve yatırım payı 11,5 puan, kamunun payı 1,2 puan, maalesef ithalatla ihracat arasındaki fark bizim ayağımızı aşağı 3,1 puan çekmiş. Çekmese, biz tam 12,7 puan büyüyecektik. Buna rağmen 9,6 büyüdük."

 

Türkiye'nin şu anda dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, iş yapma kolaylığı endeksinde ise dünyada 65. sırada yer aldıklarını ifade etti. Sistemin yamalı bohça haline geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu şunları dedi; "Önümüzdeki dönemde hep beraber bir hedef koyduk, dedik ki 'Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girecek. Dünyada 17. büyük ekonomiyiz, iş yapma kolaylığı endeksinde dünyada 65. sıradayız. Sistem bitti artık. Bu sistemle biz buraya kadar geldik, bundan daha öteye gidebilme şansızımız yok. Yerimizde sayıyoruz. Sistem yamalı bohça haline geldi. Bu sistemi yeniden inşa edersek, etmemiz lazım, dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine gireriz. Yeni bir anayasa olmadan ne kadar kanun çıkarırsan çıkar. Onun için sistemi yeniden dizayn etmemiz lazım. Sistemin dizaynı yeni anayasa."

 

Yeni anayasadan umutlu olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu; "Niye umutluyum? İlk defa mecliste bulunan gruplar itibariyle baktığınız zaman halkın yüzde 95'i mecliste temsil ediliyor. Bu 4 siyasi parti de yeni anayasa noktasında söz verdiler bize. Bu çerçevede, TOBB olarak, işçi sendikaları memur sendikaları, ziraat odaları, esnaf kuruluşları, bütün mesleki kuruluşlar, Türkiye'nin örgütlü kesimini, 45 milyonu temsil eden kuruluşlar olarak, biz parmağımızı taşın altına koyduk. 74 milyonla ortak hedefe koşabilecek bir anayasa olması lazım. Biz fikrimizi söylersek siyasette bize o fırsatı tanıyor" diye konuştu.

 

Programın sonunda başarılı sanayi kuruluşlarının temsilcilerine protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.