• 13.8.2012 09:31:00
 • Yeliz YİRMİBEŞ
Haberi Paylaş

Yeni Dış Ticaret Mezunlarına Tavsiyeler

Türkiye’nin geçen yıl ihracatta 18,17 oranında artış gerçekleştirerek dış ticaret hacminde büyüme kaydetmesine ve 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda yapılan çalışmalara bağlı olarak, dış ticaret mezunlarına olan ihtiyaç arttı

İhracat kadar ithalatın da önemli olduğu ülke ekonomisinde, gerek kamu gerekse özel sektörde birçok dış ticaret bölümü mezunu çalışabiliyor. Ancak her yıl üniversitelerden yüzlerce dış ticaret bölümü öğrencisinin mezun olduğu ülkemizde, mezunların taşıdığı kriterler tercih edinirlikte önemli. Bizde İhracat Dergisi olarak akademisyenlere, sektöre yeni adım atacak olan adayları bekleyen rekabet ortamında mezunlara neler tavsiye ettiklerini sorduk.


Doç. Dr. Osman Nuri Aras: “Dış ticaret yapılan ülkelerin, iç mevzuatına hâkim olunmalı”

 

Fatih Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Osman Nuri Aras, dünya ticaret hacmindeki gelişim, ülkemizin dış ticaret hacmindeki artış ve 2023 dış ticaret hedefleri doğrultusunda yapılan çalışmalar dikkate alındığında dış ticaret alanının yeni mezunlar için geniş fırsatlar sunduğunu söyledi. Mezunların, öncelikle uluslararası ticaret hakkında bilgi birikimlerini artırması gerektiğini belirten Aras, “Ayrıca dış ticaret yapılan ülkelerin iç mevzuatına hâkim olunmalı. Aksi halde yapılacak olan anlaşmalarda sorunlar çıkabilecektir” dedi. Gelecekte daha iyi imkânlara ulaşabilmek için pazarlama ve operasyon departmanlarında tecrübeye ulaşılması gerektiğini ifade eden Aras, alanda başarılı olunabilinmesi için uluslar arası seyahatlere açık olunmasının şart olduğunu kaydetti. Yabancı dilin önemine işaret eden Aras, uluslararası ticarete bakan yönüyle dilin geliştirilmesi ve yeni yabancı diller öğrenecek şekilde bir kariyer planının yapılması gerektiğini anlattı. İyi bir firmada işe başlamanın kişinin önüne geniş imkânlar çıkaracağını vurgulayan Aras, şunları söyledi:

 

“Bir firmada işe başlamış olan bir dış ticaret personeli, bulunduğu firmadaki pozisyonunu ve pazar ortamını çok iyi değerlendirecek şekilde kendini motive etmelidir. Ayrıca iş hayatına, maddi beklentiler içersinde olunmadan başlanılmalı ve farklı kültürlere sahip olan insanları sevebilmek en azından farklılıkları hoş görebilmek gerekir.”

 

Doç. Dr. Soner Öğüt: “Uluslararası ticaret, ulusal ticaretten çok daha zor”

 

Çağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Soner Öğüt, uluslararası ticaret bölümünün önemine işaret ederek, küreselleşme olgusunun ortaya çıkmasıyla birlikte ülkelerin birbirlerine daha bağımlı hale geldiğini ve bunun sonucunda da dünya ticaretinin hızla arttığını aktardı. Öğüt, “Bir ülke, diğer ülkelerden daha iyi ve ucuza ürettiği malları ihraç ederek daha çok üretim yapabilir. Böylelikle ülkede istihdam ve milli geliri artırır. Aynı koşullarda üretemediği malları da ithal ederek, ülke insanın refahını artırır” diye konuştu. Uluslararası ticaretin, ulusal ticaretten çok daha zor olduğunu öne süren Öğüt, “Ticaret yapılan çok sayıda ülkenin farklı yasal düzenlemeleri, dilleri ve para birimleri vardır. Bu ülkelerle yapılan ihracat veya ithalatta kazançlı çıkabilmenin baş koşulu, bu konularda eğitim görmüş vasıflı insan gücünün var olmasıdır” şeklinde konuştu. Öğüt, İngilizce dilinde ve dünya standartlarında eğitim almış mezunların diğer bölüm mezunlarına göre daha şanslı olacaklarını sözlerine ekledi.

 

 Yrd. Doç Dr. Ebru Terazi: “Okul hayatı boyunca çok iş tecrübesi kazanılması gerekir”

 

Dış ticaret adaylarını, rekabeti çok yüksek bir ortam beklediği konusunda uyaran Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Ebru Terazi, iş dünyasında beklentilerin her geçen gün daha arttığını hatırlattı. Diploma sahibi olmanın tek başına yeterli olmayacağını ifade eden Terazi, hem iş dünyasının gerektirdiği çalışma alışkanlıklarına, hem de sektörün gerektirdiği profesyonel özelliklere sahip olunması gerektiğini söyledi. Özellikle yabancı dil ve bilgisayar konusundaki eksiklerin giderilmesi gerektiğini belirten Terazi, “Adayların, dış ticaret ve gümrükle ilgili paket programları etkin bir biçimde kullanabilmeleri, müşteri ilişkilerinde başarılı olmaları, ithalat- ihracat ile gümrük mevzuatına, dış ticarette kullanılan belgelere, teslim şekillerine ve ödeme şekillerine hakim olmaları gerekiyor” diye konuştu. Terzi, mezun adaylarına en önemli tavsiyesinin zorunlu stajlarını ciddiye almaları ve okul hayatları boyunca kazanabilecekleri kadar çok iş tecrübesi kazanmaları olduğunu aktardı. Aksi takdirde mezunların iş hayatına atıldıklarında sudan çıkmış balığa döneceklerinin altını çizen Terazi, “İş dünyasının beklentilerini birebir yerinde görmek, okuldaki derslerden öğrencilerin daha bilinçli şekilde faydalanmasını sağlayacaktır” dedi.

 

Yrd. Doç. Dr. Salih Ak: “Dış ticaret elemanlarına duyulan ihtiyaç fazla”

 

Türkiye’nin uluslararası ticari arenada yükselişe geçtiği bir dönemde, dış ticaret elemanlarına duyulan ihtiyacın fazla olduğunun altını çizen Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Salih Ak, bu durumun mezun adaylarına fırsatlar sağladığını anlattı. Mezunların teorik altyapılarını daha da güçlendirmeleri gerektiğini söyleyen Ak, dış ticarete hâkim olabilmeleri adına hem yasal çerçeveyi, hem de mevzuatın harfi harfine yazmadığı tüm ayrıntıları çok iyi bilmeleri gerektiğini bildirdi. Tüm dünyada artan dış ticaret hacmi, piyasalar arası etkileşim ve gerek ülke gerekse firma bazındaki rekabetin geleneksel ticaret anlayışını dönüştürdüğüne dikkat çeken Ak, mezunları dış ticaret alanının koşulları noktasında uyardı. Ak, sektörde çalışmak isteyen adaylara şu tavsiyelerde bulundu:

 

“Kendine güvenen, vizyonu olan, dış ticaretin iktisadî, hukukî, siyasî ve kültürel yönlerini bilen ve uygulama yeterliliğine sahip olan mezunların yasaların kendilerine imkân tanıdığı tüm meslek sınavlarına, özellikle de Ekonomi Bakanlığının Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı Sınavı’na ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Uzman Yardımcılığı ve Müfettiş Yardımcılığı Sınavı’na girmelerini tavsiye ederim. Özel kesimde çalışmak isteyen mezunlar tüm şirketlerin dış ticaret, finans ve lojistik bölümlerinde iş bulabilir.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 8
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.