• 14.1.2012 11:16:00
 • Cihan
Haberi Paylaş

Yeni Teşvik Sistemi Ay Sonunda Açıklanacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sistemini ocak ayı sonunda açıklayacaklarını söyledi. Çağlayan, yeni sistemde Türkiye’de üretimi olmayan ürünlerin yatırımının destekleneceğini kaydetti

Çağlayan, İzmir'de Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 'Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni'ne katıldı. 2010 takvim yılı esas alınarak büyük firma ve KOBİ’ler olmak üzere en fazla üretim-yatırım-istihdam-ihracat yapan ve vergi ödeyen ile başarılı Ar-Ge ve marka çalışmaları yapan firmalar ödüllendirildi. Törende, kuruluşundan bu yana yarım yüzyılı geride bırakan iki sanayi kuruluşuna da plaket verildi. EBSO üyeliğinde 25 yılı dolduran 37 firma da başarı belgesi takdim edildi.

Bakan Çağlayan, yaptığı konuşmada, bir sanayici olarak sıkıntıları çok iyi bildiğini belirtti. Yeni teşvik sisteminde çok önemli değişiklikler olacağını vurgulayan Çağlayan, “Yeni sistemi için 5 aydır çalışıyoruz. Önceki sistemin sonuçlarını gördük. Türkiye’nin yatırıma, üretime, ihracata ihtiyacı var. Bürokratik engeller varsa ne yaparsanız yapın en büyük teşvik sistemi getirseniz de yatırım yaptıramazsınız.” diye onuştu.

Açıklayacakları teşvik sisteminde stratejik yatırımları desteleyeceklerini belirten Çağlayan, bölge sayısının 4’ten 5 veya 7’ye çıkacağını açıkladı. Ekonomi Bakanı, “Dış ticaret ve cari açığa neden olan İthal ettiğimiz ürünlerin Türkiye’de yapılmasını sağlayacak teşvikler olacak. Hangi sektörlerde açık verdiğimizi hangi sektörlerde yatırım yapamamız gerektiğini biliyoruz. Son günlerde Türkiye’de yapılan yatırımlarla 3,5 milyar dolar ihracat fazlası vereceğiz. Mesele ihracatı da artırmak, sanayi bölgelerine özel destek vereceğiz. OSB’lerde açılış yapmış birisi olarak o bölgeleri yakından tanıyorum.” dedi.

Bakan Zafer Çağlayan, Türkiye’nin bugün gelmiş olduğu ekonomik seviyenin 9,6’lık büyüme ve ihracat rekoruyla taçlandığını anlattı. “Ülkede taş üstüne taş koyanın başımızın üzerinde yeri var.” diyen Çağlayan, ekonomideki başarının özel sektörün eseri olduğunu vurguladı. Başarının altında yatan önemli etkenin siyasi istikrar olduğunu belirten Çağlayan, “Devlet artık devletliğini, özel sektör yatırım görevini yerine getiriyor. Ekonomide bir başarı varsa bu sizin başarınızdır.” açıklamasında bulundu.

CARİ AÇIĞIN ANALİZİNİ YAPACAĞIZ

Bakan Çağlayan, ithalatın yüksek olduğunu, bunun da cari açığı artırdığını kaydetti. Şubat ayında düzenleyecekleri basın toplantısıyla ithalatla ilgili geniş bir analiz yapacaklarını belirten Çağlayan, “Cari açığın sebebini iyi tespit etmek lazım. Cari açık sadece Türkiye’nin meselesi değil. Ciddi bir tehlike.” ifadesini kullandı.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise yaptığı konuşmada, her sene ayrı bir heyecanla hazırlanılan törende başarılı firmaları ödüllendirmekten gurur duyduklarını söyledi. Türkiye’nin üretmekten başka bir çıkış yolu olmadığını vurgulayan Yorgancılar, “Türkiye’nin üreticisine, üreticinin de ülkeyi yönetenlere güveni şarttır. Hep birlikte bu güven ortamı içerisinde çok çalışmak, çok üretmek ve beklenen değeri yaratmak zorundayız. Siyaset içerisinde sanayicinin sadece isteyen taraf olarak görülmesinden bizler üzüntü duymaktayız. Bu ülkeye istihdam sağlayan, katma değer yaratan, vergisini ödeyen sanayiciler, olarak eşit rekabet ortamı için eşit koşullar talep ediyoruz. Bunun için gerekli şartların oluşturulmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki de yeni teşviklerin bir an önce açıklanmasını beklediklerini kaydetti. Tiryaki, piyasaya verilecek
güven ve sanayicilerin iş planı yapmaları için teşviğin önemli olduğunu anlatarak, “Açıklanacak teşviklerde Türkiye’de üretimi olmayan, ithal edilen ürünlerin üretilmesini teşvik edici adımlar atılacağı ifade ediliyor. Bu çok önemli ama teşvik verilecek ürünler dünya piyasaları ile rekabet edilecek ürünler olmalı. Aksi takdirde kaynak israfı olabilir.” dedi. Tiryaki, kriz sebebiyle Avrupa’dan taşınacak ya da kapanacak firmaların Türk sanayisine kazandırılması için destek beklediklerini ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise konuşmasında sanayicilerin verdiği verginin yüzde 4’ünün belediyeye gelir olarak aktarıldığını hatırlatarak, “Sanayicilerle yatırımcılarla belediye arasındaki işbirliği ağı her geçen gün gelişiyor. Her türlü desteğe hazırız.” şeklinde konuştu.

Kaya Termal Oteli'nde gerçekleşen ödül törenine Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, AK Parti İzmir milletvekilleri İlknur Denizli, Nesrin Ulema, Mehmet Tekelioğlu, Ali Aşlık, Aydın Şengül, Rifat Sait, CHP milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mehmet Ali Susam, Erdal Aksünger, Musa Çam, MHP İzmir Miletvekili Oktay Vural, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve sanayiciler katıldı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.