• 11.1.2012 15:45:00
 • İHA
Haberi Paylaş

"Yeni Teşvik Sistemi Cari Açık İçin Büyük Adım"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kasım ayı cari açığının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 altında gerçekleştiğini ve yılın en düşük üçüncü cari açık rakamı olduğunu belirterek, yeni teşvik sisteminin cari açık meselesinin kalıcı olarak çözülmesinde büyük bir adım olacağını kaydetti

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın 2011 Kasım ayına ait açıkladığı cari açık hesabına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: "Kasım 2011'de cari açık geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında azalarak 5 milyar 188 milyon dolar oldu. Aynı dönemde 2011 Kasım ayı dış ticaret açığı da yüzde 4 azalarak 6 milyar 517 milyon dolar oldu. Bu veriler alınan önlemlerin sonuçlarının alındığını göstermektedir. Cari açık alınan önlemlerin sonucunda düşme eğilimini Kasım ayında da devam etti.

 

Kasım ayında cari açığımız 5.19 milyar dolar ile 2011 yılının en düşük 3. cari açık rakamıdır ve geçen yılın yüzde 13 altındadır. 2011 yılının ilk 6 ay cari açık ortalaması 7.5 milyar dolar iken, son 5 aylık cari açık ortalaması 5 milyar dolar seviyesindedir. 2012 yılı mal ihracatı, hizmet ihracatı ve yatırımların teşviki düzenlemesi ile cari açıkla reel anlamda mücadele yılımız olacaktır".

 

Çalışmalarında son aşamaya gelinen yeni teşvik sistemin, 'cari açığı azaltacak' bir mekanizma olacağını vurgulayan Çağlayan, cari açığın azaltılmasında önemli kalemlerden biri olan hizmet ihracatının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 37 milyar dolara, 11 aylık hizmet ithalatının ise ise 18.8 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Hizmet ihracatından net kazancın 18.2 milyar dolar olduğunu kaydeden Çağlayan şunları kaydetti: "2011 yılının 11 ayında turizm gelirimiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artarak 22.3 milyar dolara, inşaat sektörü geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.5 artarak 700 milyon dolara ulaşmıştır. Cari açıkla mücadelede önemli araçlardan biri olan uluslararası doğrudan yatırım girişlerinde 11 ayda yüzde 70 artış söz konusudur.

11 ayda uluslararası doğrudan yatırım 12 milyar 84 milyon dolara ulaşmıştır. Bu gelişmeler Türkiye'nin yatırımcılar için güvenli bir liman ve cazibe merkezi olduğunu göstermesinin yanısıra, cari açığın finansmanında önemlidir. Çalışmalarında son aşamaya geldiğimiz yeni teşvik sistemimizle Türkiye'ye daha fazla uluslararası doğrudan yatırımı çekmeyi planlıyoruz. Hizmet ihracatında hizmet ithalatı rakamı kadar fazla veriyoruz. Bu da Türkiye'nin önümüzdeki dönemde hizmet ihracatında daha büyük mesafeler katedeceğinin işaretidir. Hizmet ihracatının destek kapsamına almamız ile bu alanda Türkiye daha fazla döviz kazanacaktır".

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.