• 29.12.2011 15:00:00
 • İHA
Haberi Paylaş

Yüksel: Güçlü Ekonominin Şartı İhracat

AK Parti Denizli Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Mehmet Yüksel, Türkiye'nin yıllarca yeterli ihracat yapmadan, IMF destekleri ile ayakta kalmaya çalıştığını belirterek, "Kaybedilen zamanın tekrar kazanılması için üretime ve ihracata önem veriyoruz" dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Mehmet Yüksel yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de uzun yıllar yeterli ihracat yapılmadığı ve buna bağlı olarak döviz yetersizliği oluştuğuna ve beraberinde krizlerin olduğunu belirterek, Türkiye'nin geçmiş dönemlerde uzun yıllar IMF programları ile ayakta kalma mücadelesi verdiğini dile getirdi.

 

Ülkemizin yıllarca yeterli ihracat yapamadığını anlatan Yüksel, şöyle konuştu: "bunun sonucu döviz yetersizliklerine dayalı krizler yaşamış ve diğer ülkelerden yardım istemek zorunda kalmıştır. Bu süreçte ülkemiz, IMF programları ile ayakta kalabilmiştir. 80'li yıllarda başlatılan dışa açılma ve dünya ekonomisi ile entegrasyon sürecinin 2001 yılına kadar krizlerle devam ettiği hepimizce bilinmektedir. Ancak, 1990-2000 yılları arasında ihracatımız ortalama yıllık olarak yüzde 8,41 artmıştır. 2001 ve 2011 yılları arasındaki 10 yıllık dönemdeki artış oranı ise, yüzde 20,7 gibi yüksek bir orana kavuşmuştur. 2011 yılı için bu bahsedilen oranlar Ocak-Eylül ayları hesaba katılarak hesaplanmıştır. Bu yüksek oranın pek çok ülkelerin gözünü kamaştıracak büyüklükte olduğu açıktır. İhracatımızın Gayrisafi Milli Hasıla içindeki payı, 2000 yılında yüzde 10,5 iken 2009 yılında yüzde 16,6'ya çıkmıştır. Dünya krizi bu oranı 2010 yılında yüzde 15,5'e düşürmüştür. Kısaca ihracatımızın son on yılda göstermiş olduğu performans göz ardı edilmemelidir"

 

İhracat artışının yeterli olmadığını belirten Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hızla artan genç nüfusumuza ve iş gücüne, her gün yenilerinin katılmaya hazırlandığı gençlerimiz için istihdam yaratmak zorundayız. İç harcamalara dayalı büyüme ile yeterli istihdam oluşturmak mümkün görünmemektedir. En sağlıklı ve hızlı istihdam artışı için ihracatın, Gayrisafi Milli Hasıla içindeki payını yüzde 20'lere çıkartmamız gerekmektedir. İhracat artışını sağlamak için hükümetimiz her türlü desteği sağlamaktadır.

İhracat yapılacak desteklerin Dünya Ticaret Örgütü kurallarına ve tabii ki AB ile olan Gümrük Birliği kuralları nezdinde yapılması zorunludur"

 

Türk Lirasının değer kazanmasıyla birlikte ihracatın olumsuz etkilendiği yönündeki eleştirilere de dikkat çeken Mehmet Yüksel, şunları söyledi: "Türk lirasının Euro ve Dolar karşısında değer kazanması rakamlardan da anlaşılacağı gibi ihracatımızı olumsuz etkilememiştir. Şimdiye kadar kamuoyunda tartışılan Türk lirasının aşırı değerlendiği ve bunun ihracat üzerinde olumsuz etkisi olduğu yönünün büyütüldüğü kadar olmadığı rakamlardan anlaşılmaktadır. Türk lirası, dolar karşısında 2003 yılından itibaren,

 

Euro karşısında 2005 yılından itibaren değer kazanmaya başlamıştır. Sepet bazında 2003 ve 2011 yılına kadar Türk lirasının değerli olduğunu kabul edebiliriz"

Bu dönemdeki ihracat artışı hızının daha önceki düşük değerli Türk lirası dönemlerinden yüksek olduğunu kaydeden AK Parti Denizli Milletvekili Yüksel, sözlerine şöyle devam etti: "Türk lirasının istikrarlı ve değerli kalması, ekonomideki dengeleri başta enflasyon olmak üzere çok olumlu etkilemiştir. İhracatı artırmak Gayrisafi Milli Hasıla içindeki payını yüzde 20-25 oranına yükseltmek ve ihracatın istihdam yaratma gücünden yararlanmak için yapılan destekleri daha da artırmanın önemi, dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yapılacak bazı girişimler hem ihracatçılarımızı hem de ülkemizin dış dengesinin iyileştirilmesini sağlayacaktır"

 

İhracatçıları Eximbank kredileri ile desteklediklerini, bu desteğin daha da artırılması gerektiğini ifade eden Yüksel, şunları söyledi: "Kredi maliyetleri düşürülmeli, özellikle KOBİ'lerin bu kredilere erişimi en ucuz ve kolay yoldan yararlanmaları sağlanmalıdır. Özellikle güçlü Türk lirasının ithalatı artırdığı gibi yaklaşımlar yeniden gözden geçirilmelidir. Çünkü, Türk lirasını, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ortalaması ile aynı grupta analiz ettiğimizde ülkeler bazında Türk lirası, 2010 yılında ayrılmıştır ve 2011 yılı Kasım ayına gelindiğinde dolar karşısında yüzde 25 civarında değer kaybetmiştir. Fakat ihracatı artırmada ve ithalatı kısmada olağanüstü bir etkisi olmamıştır."

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.